Aktualności Miasto

155 zarzutów. Policja zatrzymała internetowego kanciarza

To było prawdziwe cyber-śledztwo. Krakowscy policjanci przez rok zbierali dowody przeciwko 38-latkowi, który wyłudzał kredyty na dane innych osób. Używał programów maskujących, ale wreszcie udało się go zatrzymać.

38-latek z jednej z podkrakowskich miejscowości przestępstwami internetowymi i gospodarczymi zajmował się od kilku lat. Proceder przestępczy polegał na wyszukiwaniu w sieci szczegółowych danych osób, które wykorzystywał do zakładania kont w poszczególnych bankach internetowych, aby następnie starać się o przyznanie kredytów.

Wytypowanie sprawcy nie było prostą sprawą. W obawie przed namierzeniem w sieci – mężczyzna, chcąc zachować anonimowość, korzystał z programów maskujących. Jednak specjalistyczne umiejętności funkcjonariuszy umożliwiły ustalenie oszusta. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec jednej z podkrakowskich miejscowości.

Po zatrzymaniu mężczyzna usłyszał 155 zarzutów z art. 286 Kodeksu karnego. Wstępnie oszacowano, że mężczyzna wyłudził kredyty na kwotę prawie 200 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat więzienia.

(wm, KWP Kraków)

fot. KWP Kraków