Aktualności Miasto Polecane

180 pijanych kierowców w jeden(!) dzień. Przerażająca statystyka

Czy na polskich drogach kiedyś będzie bezpiecznie? We wtorek małopolscy policjanci zatrzymali 180 osób kierujących samochodem pod wpływem alkoholu. W jeden dzień, w środku tygodnia!

Dane pochodzące z akcji „alkohol i narkotyki” są przerażające. W jeden dzień ujawniono 180 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. 4 osoby prowadziły natomiast po zażyciu narkotyków.

Te dane sprawiają, że strach wyjechać na drogę. Osoby kierujące pod wpływem alkoholu są nieobliczalne, trudno założyć, kiedy wykonają nagły ruch kierownicą, wpadną na przeciwny tor jazdy i doprowadzą do poważnego wypadku. 180 pijaków za kółkiem w jeden dzień w jednym województwie.

Wyjeżdżanie na ulice znając te liczby to zwykłe igranie ze śmiercią. Następnym razem, gdy ruszysz z dziećmi na wycieczkę, lepiej wypożycz czołg. Tylko wtedy będziesz mógł się czuć w miarę bezpiecznie wśród tych wszystkich pijaków, którzy postanowili siąść za kółko i ruszyć przed siebie. „Co, ja nie pojadę? Potrzymaj mi piwo!”.

180 pijanych kierowców w jeden dzień to dowód na to, że wciąż panuje u nas przyzwolenie społeczne na jazdę po alkoholu. Czasem to tylko dwa piwka do obiadu. „Dam radę, dobrze się czuję”.

A przecież już tzw okres podchmielenia (od 0,5 do 1,5 promila) skutkuje nie tylko wzmożoną aktywnością ruchową, zmianą nastroju czy nieproporcjonalnymi do bodźców reakcjami emocjonalnymi. Skutkuje przecież także obniżoną koordynacją słuchowo-wzrokową, błędną oceną możliwości i obniżeniem samokontroli. Takich kierowców nie chcę spotykać na swojej drodze.

Aby ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierujących stwarzających zagrożenie na drodze, policjanci badają trzeźwość przy każdej kontroli drogowej. Od początku bieżącego roku na terenie województwa małopolskiego wyeliminowano z ruchu 4173 prowadzących pojazd po alkoholu.

(wm)