Aktualności Miasto

Jak brzmi cisza absolutna? Czy z robotem można się zaprzyjaźnić? Wkrótce Noc Naukowców

To będzie wyjątkowy wieczór. W piątek odbędzie się 11. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Tego dnia swoje podwoje otworzy między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza.

Uczelnia pokaże niedostępne na co dzień laboratoria i zaprezentuje efektowne eksperymenty.

Jednym z ciekawszych wydarzeń tego wieczoru będzie wirtualna wizyta w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN. Publiczność połączy się na żywo z naukowcami z eksperymentu ATLAS, w tym z pracownikami AGH, którzy pracują przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pod hasłem „Poszukiwacze złota” odbędą się eksperymenty, które dla najwytrwalszych mogą zakończyć się odkryciem cennego kruszcu. Nie zabraknie również cieszących się popularnością robotów skonstruowanych w AGH. Uczestnicy spotkają się z autonomicznym robotem humanoidalnym oraz innymi robotami mobilnymi. Warto odwiedzić też Laboratorium Wysokich Napięć i przyjrzeć się z bliska różnym rodzajom wyładowań elektrycznych, a także posłuchać elektryzującego koncertu
w wykonaniu transformatora Tesli.

Na tych, którzy zastanawiają się jak gotują naukowcy, czeka szereg nietypowych pokazów chemicznych i fizycznych związanych z tematyką kulinarną. Z kolei tajniki sztuki browarniczej przybliży wykład zatytułowany „Chemia piwa”. Od kubków smakowych warto przejść do bębenków słuchowych. W Laboratorium Akustyki Technicznej będzie można zwiedzić komorę bezechową, najcichsze miejsce w Polsce, oraz komorę pogłosową, gdzie dźwięk z kolei wybrzmiewa bardzo długo.

AGH proponuje także ciekawe pokazy z dziedziny nauk humanistycznych. Ochotnicy będą mogli wziąć udział w krótkim kursie rozpoznawania emocji w głosie i mimice twarzy za pomocą specjalistycznej aplikacji. Warto również spróbować swoich artystycznych sił podczas warsztatów z malowania i rzeźbienia w przestrzeni wirtualnej. Nie zabraknie też projektów studenckich. Zespół E-Moto po raz pierwszy zaprezentuje szerszej publiczności motocykl elektryczny, którym studenci wystartowali w tym roku w zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie.

Szczegółowy program atrakcji znajdą Państwo na stronie: Noc Naukowców.

(wm, krakow.pl)