Lifestyle Polecane

Chcesz być piękna? Musisz się pozbyć tego nałogu!

Papierosy drastycznie wysuszają skórę. Wyobraźmy sobie owoc pozbawiony wody (np. wysuszone jabłko) i przekonajmy kogoś, że jest tak samo apatyczne jak to napięte, o przepięknym kolorycie. Do kompletu można dodać pożółknięte zęby, płytkę paznokciową, osłabione włosy przez działanie nikotyny na zaburzenie naturalnego tempa wzrostu włosa oraz ich wypadanie poprzez wpływ na brodawkę włosa i efekt „glamour” gotowy – pisze dla KRKnews.pl dr Izabela Załęska*.

31 maja był dniem bez papierosa. Zawsze tego dnia zastanawiam się nad szeroko pojętym zrozumieniem istoty wpływu nikotyny na organizm i  skórę zwłaszcza w aspekcie kobiet, które wydają niebagatelne sumy, aby zatrzymać młodość.  Czy zdajecie sobie sprawę z faktu, że osoba paląca w konsekwencji wygląda na 5 – 15 lat starszą niż wskazuje PESEL

O tym, że nikotyna działa szkodliwie wiedzą wszyscy. Każde opakowanie papierosów „krzyczy” informacjami dotyczącymi toksycznego i kancerogennego działania substancji zawartych w papierosach. Jakie jest jednak zaskoczenie osób poddających się zabiegom estetycznym kiedy słyszą, że efekty będą mniejsze, skóra się będzie gorzej goiła lub efekty będą mniej trwałe. Narzekamy na wypadające, pozbawione blasku włosy, osłabione paznokcie, ale w żaden sposób nie utożsamiamy tego z kilkoma papierosami dziennie.  Często słyszę „palę bo lubię i tej przyjemności nie mogę sobie odmówić” . W konsekwencji odmówni nam „uroda” bo ona jednak nie lubi naszych nawyków.

Co zawiera papieros?

Dym papierosowy to prawdziwa mieszanka „wybuchowa” ponad 400O substancji chemicznych, z czego aż 60 działa kancerogennie. Pomijając nikotynę czyli alkaloid o silnych właściwościach uzależniających powinniśmy zwrócić uwagę na takie „perełki” jak: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze (kadm, polon), DDT (trucizna insektobójcza), arsen (trutka na szczury), metanol (składnik benzyny), cyjanowodór, formaldehyd czy butan. Nie bez znaczenia będzie także tlenek węgla czy „wyjątkowy” amoniak.

Przyznacie, że jest to pełny wykaz substancji „poprawiających” urodę…

A co z konsekwencjami?

Przewlekłe niedotlenienie skóry

Wypalanie od kilku do kilkunastu papierosów dziennie doprowadza do przewlekłego niedotlenienia skóry. Niby nie brzmi to strasznie, bo najczęściej utożsamiane jest z zaburzeniem kolorytu skóry czyli tzw. ziemista skórą palacza, którą przecież można schować pod makijażem. To jednak nie wszystko. Niedotlenienie skóry zmniejsza syntezę włókien kolagenowych, które bezpośrednio odpowiadają za utrzymanie  jędrności naszej skóry.

Wolne rodniki

Od dawna wiadomo, że wrogiem młodości są wolne rodniki. Musimy jednak pamiętać, że liczba wolnych rodników jaka jest wytwarzana podczas palenia jest wręcz gigantyczna. Niestety nie zdadzą tu egzaminu przyjmowane wysokie dawki antyutleniaczy w postaci suplementacji czy pielęgnacji topowymi na rynku kosmetykami z ich zawartością.

Odwodnienie skóry

Papierosy drastycznie wysuszają skórę. Brak wody jest jednym z kluczowych elementów w procesie starzenia. Wyobraźmy sobie owoc pozbawiony wody (np. wysuszone jabłko) i przekonajmy kogoś, że jest tak samo apatyczne jak to napięte, o przepięknym kolorycie.

Do kompletu można dodać pożółknięte zęby, płytkę paznokciową, osłabione włosy przez działanie nikotyny na zaburzenie naturalnego tempa wzrostu włosa oraz ich wypadanie poprzez wpływ na brodawkę włosa i efekt „glamour” gotowy.

Drogie Panie, dobre kosmetyki i zabiegi estetyczne tylko spowolnią niekorzystne skutki palenia, ale one i tak nas dogonią. Krem kontra cyjanowodór… Odpowiedź nasuwa się sama. Zachęcam do wyrzucenia ostatniej paczki papierosów i poszukanie bardziej pasjonujących i przyjemnych „działań” czy substancji, które wspomogą naszą urodę, a nie odbiorą nam ją zbyt wcześnie.

dr Izabela Załęska

fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Zobacz także:

Zbawienna marihuana. Nasz ekspert: “nie taki wilk straszny”