Kultura

Co w weekend w Krakowie? Oto kulturalny rozkład jazdy

Jest tego naprawdę wiele! Od mocnego brzmienia, przez folk, po kino i teatr. Zobaczcie co Kraków proponuje w ten weekend.

Legenda muzyki rockowej wystąpi w TAURON Arenie. Roger Waters, gitarzysta zespołu Pink Floyd w niedzielę podczas koncertu od godz. 20.00 grać będzie zarówno klasyki Floydów, jak i swoje nowe utwory z solowej twórczości. Dorobek artysty jest w końcu naprawdę imponujący! Usłyszymy zatem piosenki z najlepszych płyt Pink Floyd („Wish You Were Here”, „The Wall”, „Animals”, „Dark Side of The Moon”), jak i kompozycje z nowego, zbierającego doskonałe recenzje albumu „Is This the Life We Really Want?”, wydanego w 2017 roku. Miłośnicy klasycznego rocka zbiorą się tłumnie w Arenie, nie mamy co do tego wątpliwości!

Na folkowe brzmienia zaprasza w ten weekend Zet Pe Te na Dolnych Młynów! W najbliższą sobotę zagra tam znana polska grupa Żywiołak! Nie trzeba ich już chyba przedstawiać, w końcu od roku 2005 konsekwentnie pracują, ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o „polskim neofolku”. Czerpiąc z takich zespołów, jak Hedningarna czy Hoven Droven, zapodaje nam Żywiołak podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. W ten weekend zespół, poza koncertem, zaprasza jeszcze na warsztaty muzyczne pod hasłem „Świdryga Midryga w wersji BALKAN”. Początek koncertu o godz. 20.00, a warsztatów o godz. 18.00 – wszystko w sobotę!

Od środy do niedzieli odbywa się IV Tydzień Piosenki w Krakowie! To pięć koncertów i spektakli artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, Loch Camelot oraz Pracownią Piosenki Michała Zabłockiego. Zarówno znani, jak i wschodzący artyści będą kontynuować tradycję krakowskiej piosenki literackiej. Już dziś o godz. 19.00 koncert świętujący piąte urodziny sceny Teatr Loch Camelot! Zespół zaprasza na koncert nieco wspomnieniowy, ale nie zabraknie także premier. Z kolei jutro, w sobotę, o tej samej porze w Piwnicy pod Baranami zapraszamy na koncert na zakończenie sezonu artystycznego w tym miejscu! A w niedzielę o godz. 19.00 „Bona Sforza d’Aragona, czyli jak zaczęła i skończyła polska królowa” – prapremiera zaskakującego poematu jazzowego o największej kobiecej osobowości polskiego życia politycznego wszech czasów. Polecamy!

Na swój taras na dachu nieustannie zaprasza Kino Agrafka! Codziennie o godz. 21.00 w wakacyjne miesiące możecie oglądać kino pod chmurką. Każdy tydzień to inny motyw. Tym razem od dzisiaj tematem przewodnim filmów będzie „Francuskie rendez-vous”! Dzisiaj obejrzymy przezabawną komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?” o perypetiach francuskiej katolickiej rodziny z nietypowymi zięciami. W sobotę na ekranie pojawią się „Kochankowie jednego dnia”, czyli klimatyczny dramat opowiadający historię dziewczyny zaraz po rozstaniu z chłopakiem. A w niedzielę „120 uderzeń serca” – laureat Grand Prix zeszłorocznego festiwalu w Cannes. Jest w czym wybierać!

Jak wakacje, to i „Sztuka za ósemkę” w Kinie Ars! Przez dwa letnie miesiące możemy oglądać tam najciekawsze filmy ostatnich lat w promocyjnych cenach. Od tego weekendu na ekrany Arsu wkraczają prawdziwe filmowe perełki. Chociażby „La la land”, czyli najsłynniejszy musical ostatnich lat, zdobywca wielu Oscarów z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Poza tym zobaczymy też ciepłą i nietypową komedię romantyczną „I tak Cię kocham”, polską (w końcu) udaną komedię „Atak paniki” Pawła Maślony, francuski dramat rodzinny „Jeszcze nie koniec”, czy włoski hit ostatnich lat „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Polujcie na te seanse i nadrabiajcie zaległości, warto!

Zaległości filmowe w promocyjnych cenach nadrobicie również w Kinie Pod Baranami. Rozpoczyna się właśnie szósty tydzień Letniego Taniego Kinobrania, w ramach którego nadchodzi wreszcie „Czas spełnienia”. Od 3 sierpnia na ekranie pojawią się m.in. takie nazwiska, jak Nick Cave, Olga Bołądź, Kate Winslet, Jakub Gierszał, Daniel Day Lewis, Adam Driver, Luke Evans, Timothée Chalamet, Armie Hammer, Elizabeth Moss.

Bez przerwy na wakacje działa Bagatela! Już w ten weekend, od piątku do niedzieli o godz. 19.15 zobaczymy „Szalone nożyczki”, czyli pierwsze w Polsce interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków! „Szalone nożyczki” to niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka, a właściwie mieszkała… Zadecydujcie, jak zakończy się ten spektakl! Kto choć raz chciał być scenarzystą, ten nie przepuści tej okazji.

Dworek Białoprądnicki zaprasza do swojego ogrodu na kino plenerowe! Będą to jednak pokazy inne niż wszystkie – pod rozgwieżdżonym niebem obejrzymy klasyki polskiego kina przedwojennego. W sobotę o godz. 21.00 na ekranie zobaczymy dramat „Doktór Murek” z 1939 roku. To ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Doktor Murek zredukowany” oraz „Drugie życie doktora Murka”, jednego z najbardziej poczytnych przedwojennych polskich pisarzy. Film przedstawia upadek młodego uczciwego urzędnika, który traci pracę i schodzi na nieuczciwą drogę. W tytułowej roli wystąpił ówczesny amant Franciszek Brodniewicz. Przenieśmy się wspólnie do przedwojennych czasów!

Tak, wiemy, że na tę imprezę bilety rozeszły się na pniu. Ale musicie wiedzieć, że jutro do Krakowa zawita Męskie Granie! Najbardziej popularna trasa koncertowa w Polsce w tym roku dowodzona jest przez trzech nietuzinkowych artystów – Dawida Podsiadłę, Korteza i Krzysztofa Zalewskiego, którzy tworzą Męskie Granie Orkiestra. Poza nimi na scenie na Stadionie Korony Kraków wystąpią KULT, L.Stadt, Coma, Mela Koteluk, Organek i The Dumplings Orkiestra. To jest dopiero kalejdoskop muzycznych gwiazd! A komu będzie mało, to na mniejszej Scenie Ż zagrają wschodzące nadzieje polskiej muzyki, czyli Mery Spolsky, Rosalie, Ted Nemeth czy niXes. Początek koncertu o 17.00. Szczęśliwcy z biletami – zazdrościmy wam!

To już kolejny weekend z Bulwar(t)em Sztuki! Nad Zalewem Nowohuckim przez całe wakacje co wieczór możemy liczyć na wydarzenia kulturalne, sportowe i imprezy! Dzisiaj o godz. 16.00 weekend rozpocznie się od koncertu Radio Varna w ramach Sceny Etno, a o godz. 18.00 potańcówka, Milonga nad Zalewem! W sobotę po całodziennych zmaganiach sportowych, o godz. 20.30 czas na teatralne przeżycia podczas spektaklu „3 x Tak. Rudnicki” Teatru Wojtka Kowalskiego z Częstochowy. A na zakończenie weekendu w niedzielny wieczór, punktualnie o godz. 21.00, czeka nas kino plenerowe i film „Citizenfour”, czyli dokument o Edwardzie Snowdenie. Jedźcie koniecznie do Huty! 

kj, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. blondinrikard via Foter.com