Miasto

Czym do Warszawy: autem, pociągiem czy samolotem?

Najtańszy obecnie pociąg kursujący na trasie między Krakowem i Warszawą zniknie z rozkładu jazdy.  Od poniedziałku słynny Matejko zostanie czasowo zawieszony. Na jak długo? Tego nie wiadomo. Pasażerom pozostaną do wyboru znacznie droższe opcje. Chyba, że… zmienią środek transportu. 

Obecnie pociągiem Interregio Matejko można dojechać  z Krakowa do Warszawy za niewiele ponad 20 złotych. Nic więc dziwnego, że skład ten cieszył się dużym powodzeniem, głównie wśród studentów. Ale nie tylko. – Pracuję w Krakowie i często korzystam z tego połączenia – mówi nam pani Agnieszka, która mieszka w Warszawie. – Czasem zdarza się, że musze jeździć Intercity, ale gdy tylko mam wybór kupuje bilet na Matejkę. Cena jest tu najważniejszym czynnikiem – dodaje pan Robert.

Od poniedziałku jednak Matejko przestanie kursować. Zastąpi go nowoczesny pociąg Pendolino.  Trudno się jednak dziwić protestom pasażerów, wszak cena standardowego (nie objętego pulą promocyjną) biletu na Pendolino będzie wyższa niż dotychczasowa cena biletu na ekspres.

Do dyspozycji pasażerów podróżujących na trasie łączącej dwa największe polskie miasta pozostaną jeszcze pociągi TLK (koszt bilety to ponad 50 złotych) oraz Intercity (za przejazd którym zapłacimy ponad 120 złotych).

– Chyba w ogóle przerzucę się z pociągu na jakieś inne środki transportu – usłyszeliśmy dziś na Dworcu Głównym od pani Katarzyny, która dwa razy w tygodniu podróżuje do Warszawy. Jako alternatywę wymienia… samolot. – Może nie jest taniej, ale na pewno szybciej i wygodniej. Dawniej, gdy różnica w ceni była spora, w ogóle nie brałam tego rozwiązania pod uwagę. Teraz zastanowię się czy nie warto dopłacić – dodaje pani Katarzyna.

Ceny samolotów z Krakowa do Warszawy zaczynają się od niewiele ponad 150 złotych. Na przykład, rezerwując bilet teraz, w poniedziałek możemy lecieć za 153 złote o 5:55 lub o 21:00. Bilety na samolot o 12:05 i 17:55 kosztują 164 złote. Lot trwa 50 minut. Do tego trzeba jeszcze doliczyć jednak transfer na lotnisko. W Krakowie z centrum miasta możemy się dostać do Kraków Airport miejskim autobusem.

Najtańszym rozwiązaniem na podróż do Warszawy jest obecnie podróż samochodem z innym kierowcą, czyli tak zwany carpooling. Wspólne przejazdy zaczynają się od 20 złotych (średnio 30 zł). Na najpopularniejszym obecnie portalu łączących kierowców i pasażerów blablacar.pl tylko dziś można było znaleźć ponad sto ogłoszeń kierowców podróżujących do stolicy.

Rafał Galus

fot. Kraków Airport