Aktualności Miasto Polecane

Darmowy skrót przez ulicę Śniadeckich? Byłoby pięknie, ale…

4 minut zamiast 17… Brzmi pięknie, prawda? Krakowski radny Łukasz Wantuch zaproponował, aby przejazd ulicą Śniadeckich, która łączy ulice Grzegórzecką z Kopernika był darmowy. Dla kierowców byłoby to spore ułatwienie, dla szpitala… tragedia.

Natłok remontów sprawił, że poruszanie się samochodem po tej okolicy jest wyjątkowo trudne. Pod koniec września Wantuch złożył interpelację w sprawie przejazdu przez ulicę Śniadeckich. W tej chwili przejazd tą drogą kosztuje 4,50 zł (de facto jest to opłata za pierwszą godzinę parkowania). Niemało, ale skrót pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Choćby dziś rano – można było w ten sposób zaoszczędzić (według Google Maps) 13 minut.

 

Radny otrzymał już odpowiedź na interpelację. Okazuje się, że ulica leży na terenach Gminy Miejskiej Kraków. Sprawa trafiła teraz do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, która to jednostka zapytała o zdanie Szpital Uniwersytecki w Krakowie. To szpital jest głównym użytkownikiem drogi. Jezdnia wykorzystywana jest przez pracowników szpitala, a przede wszystkim – przez karetki.

Sprawa jest w toku. Rzecznik prasowa szpitala, Maria Włodkowska nie chciała dzisiaj komentować sprawy. – Wstrzymajmy się tym kilka dni do momentu poznania decyzji – argumentuje. 

Dla szpitala decyzja o otwarciu drogi dla ruchu miejskiego byłaby tragedią. Wąska droga z pewnością natychmiast zostałaby zalana samochodami, co skutecznie utrudniłoby poruszanie się karetek pogotowia. Gdyby została otwarta – ruch byłby tam tak duży, że zaraz by się okazało, że jednak… szybciej będzie pojechać szeroką aleją Powstania Warszawskiego.

(wm)