Aktualności Miasto

Dzięki unijnym dotacjom w Małopolsce zostanie wymienionych 26,5 tys. starych pieców

To duży krok w dobrym kierunku. Jak informuje małopolski urząd marszałkowski, ponad 26,5 tys. starych i nieekologicznych kotłów zostanie wymienionych w naszym województwie w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. To działanie, którego skutki powinniśmy poczuć już kolejnej zimy.

Stare piece zostaną zastąpione nowymi, spełniającymi wszelkie normy piecami na węgiel, gaz, biomasę czy OZE.

Właśnie zakończył się nabór wniosków w dwóch konkursach, w których do podziału jest prawie 220 mln zł. O dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 ubiega się ponad 100 lokalnych samorządów z naszego regionu. Zdecydowana większość z nich złożyła dokumenty w obu tych konkursach. Samorządy złożyły 186 wniosków, pierwsze zostaną podpisane w połowie roku.

– Małopolska walczy ze smogiem. W ostatnim czasie te działania przybrały na sile również dlatego, że lepszego powietrza w regionie domagają się sami mieszkańcy. Jednymi z największych trucicieli są stare piece wykorzystywane do ogrzewania domów, w których często spala się śmieci -mówi wicemarszałek województwa, Stanisław Sorys.

– Dlatego do poprawy jakości powietrza w naszym województwie chcemy wykorzystać fundusze unijne, jakimi dysponujemy w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego. W sumie na różne działania proekologiczne mamy w nim zarezerwowane aż 420 mln euro – dodaje.

Środki, o które aplikowały gminy ostatecznie trafią do mieszkańców Małopolski – właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Warunkiem jest wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego oraz termomodernizacja budynku, w którym piec ma zostać zainstalowany.

Szczegółowe informacje dotyczące wymiany pieców można znaleźć TUTAJ.

(wm, malopolska.pl)

Smog nie odpuszcza. Znów darmowa komunikacja dla kierowców