Aktualności Miasto Polecane

Tak giną ludzie na krakowskich drogach! [wideo]

Niektórzy są wyrachowanymi skurczybykami, którzy powinni lądować  w więzieniu. Inni to kierowcy, którzy nie zasłużyli nawet na kartę rowerową. Wszyscy niestety mają taką samą moc – mogą odebrać komuś życie. Program “Jedź bezpiecznie” zajął się krakowskimi kierowcami, którzy wyprzedzają na przejściach dla pieszych.

Być może nawet nie zająknęlibyśmy się na ten temat, gdy nie statystyki – w niespełna półtora miesiąca na krakowskich przejściach zginęło trzech pieszych. Do tego temat naprawdę interesuje i bulwersuje ludzi, bo znalazł się w czołówce dzisiejszego serwisu “Wykop”.

– Niestety, musimy znów wrócić do żelaznego tematu, czyli przejść dla pieszych. Jak tak dalej pójdzie, to padnie jakiś rekord pod względem liczby zabitych – zaczyna prowadząca 682. odcinek “Jedź bezpiecznie”.

– Oby nie, bo zeszły rok zakończył się wynikiem ciut lepszym niż poprzedni, ale obawiamy się, bo ten nie zaczął się dobrze nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce – przyznaje Marek Dworak, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie.

Później jednak zaczyna się jazda po całości. Jeden kierowca, choć oczywiście złamał przepisy, to widać, że ma ochotę na zwarcie z policjantami

– Nie wiem, gdzie miałbym wyprzedzić?! Przy takim natężeniu ruchu nie ma takiej możliwości – zaczyna obronę. 

Później trafił się jakiś obcokrajowiec, który prawo jazdy kupił chyba na Rynku Kleparskim.

– A to tak nie wolno tak wyprzedzać? Nawet jak są dwa pasy? Nawet jak są dwa pasy? Ale ja nie rozumiem, bo jechałem moim pasem – tłumaczy się policjantom.

– A ja nie zdążyłem, bo mi zasłonił – mówi kolejny i później nadchodzi czas na tradycyjne “a nie da się coś z tego mandatu…”.

W tym całym korowodzie łamiących przepisy jest też jednak pani.

– Ale co, przekroczyłam prędkość? Ale ja widziałam, że pani piesza była jeszcze metr przed przejściem, a ten samochód jeszcze się nie zatrzymał – zaczyna się bronić.

– Nie chciałem tak zrobić, ale tak jakoś… – zagaduje następna osoba.

Wszyscy, jak jeden mąż, dostali 200 zł i po 10 punktów karnych. Many jednak obawy, że niewiele ich to nauczy. Zresztą o wyprzedzaniu na przejściach Dworak mówi wprost: – To porażka naszego programu, porażce kierowców, porażce systemu.

I niestety, przez tę porażkę w Krakowie giną ludzie.

dn 

zdjęcie tytułowe / fot. screen z Youtube