Aktualności Czarny wtorek Polecane

Głośniki na Rynku? Chcesz mieć większą publikę? Graj lepiej

Kraków Street Band – zespół występujący w całej Europie – wystosował do radnych Krakowa petycję o zniesienie zakazu występów w centrum z użyciem nagłośnienia – czytamy na portalu Radia Kraków. Ja mam dla nich lepszą radę, jak zapewnić sobie większą publiczność.

Popołudniowo-wieczorny Rynek to miejsce magiczne. Szczególnie latem. Spacerując po płycie możemy płynnie przemieszczać się między różnymi klimatami muzycznymi. Pod Ratuszem często szaleje jazzowy bębniarz. Niedaleko obok miejsce upatrzył sobie młody chłopak sprawnie wykonujący covery rockowych ballad, a przy kościele św. Wojciecha rządzi ostatnio sekcja dęta.

Wszyscy jakoś ze sobą współżyją. Fakt, czasem Rynek jest za mały. Chłopak od ballad nagle przerywa. – Umawialiśmy się, że dadzą mi pół godziny ciszy – mówi wskazują na sekcję dętą, która nic nie robi sobie z umowy i w najlepsze bawi turystów. Ale za chwilę skupia się, wraca do swojej pracy i znów, rzewnym głosem, rozdziera serca kolejnych nastolatek.

Aż tu nagle pojawiają się uliczni muzycy, który twierdzą, że nadchodzi czas głośników. Wokalista Kraków Street Band, Łukasz Wiśniewski twierdzi, że jeśli chce być słyszalny, musi zdzierać gardło. – Po trzech piosenkach miałbym głos do generalnego remontu – argumentuje na łamach portalu Radia Kraków. 

Dlaczego na Rynku nie można stosować głośników? Tę kwestię regulują przepisy parku kulturowego. Zakaz stosowania nagłośnienia na płycie Rynku Głównego przez muzyków tam występujących został wprowadzony po sygnałach od mieszkańców i osób, które tam pracują. 

A mi wydaje się, że jest lepszy sposób na dotarcie do publiczności. Gdy na ulicy pojawia się wartościowy muzyk zaraz zatrzymuje się przy nim pierwsza osoba, chwilę potem druga, trzecia, czwarta. Po chwili muzyk jest otoczony wianuszkiem osób, które słuchają jego i tylko jego. I nikomu nie przeszkadza, że kilkadziesiąt metrów ktoś inny gra coś zupełnie innego.

I to jest najlepszy sposób na zapewnienie sobie audytorium. Graj dobrze, a ulica się zatrzyma.

(mm)

Rynek Główny / fot. Foter.com