Aktualności Miasto

To jeszcze Rynek Główny czy już obwodnica zerowa? [WIDEO]

Kraków doczekał się kolejnej obwodnicy! Takie wnioski nasuwają się po obejrzeniu tego nagrania z Rynku Głównego.

Na Facebook’owym profilu Rynek Główny – Salon Europy pojawiło się nagranie z płyty Rynku na którym aż roi się od samochodów dostawczych, w tym ciężkich pojazdów. Piesi muszą przemykać między samochodami, które utworzyły na Rynku gigantyczny korek.

Nagranie pochodzi z godzin rannych, gdy na Rynek mogą wjechać dostawcy, ale zaskakuje duża liczba dużych ciężarówek – tzw TIRów. 

Reakcja miasta była szybka, a organizator imprezy Festiwal Nauki, który wpuścił na Rynek ciężkie pojazdy bez zastosowania specjalnych podkładów zabezpieczających, będzie musiał zapłacić karę. Obecnie trwa ustalanie wysokości grzywny.

Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych przypomina, że zezwolenia dotyczące wjazdu na Rynek Główny są możliwe po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest zastosowanie pod koła ciężkich pojazdów specjalnych podkładów zabezpieczających, które mają uniemożliwić uszkodzenie nawierzchni. Po sygnałach od mieszkańców, przeprowadziliśmy wspólnie z ZIKIT kontrolę. W jej następstwie na organizatora zostanie nałożona stosowna opłata – mówi dyrektor Popiołek.

Z początkiem 2016 roku stawki za wjazd na Rynek uległy dywersyfikacji i powiększeniu, szczególnie w przypadku najcięższych pojazdów. Ponadto, pojazdy zaopatrujące kioski handlowe ustawiane w trakcie organizowanych imprez na Rynku Głównym mogą tam wjechać w godzinach 23:00-10:00.

– Ze wstępnych obserwacji już po wprowadzeniu zmian wynika, że liczba wydanych zezwoleń na wjazd na tereny zarządzane przez Wydział Spraw Administracyjnych uległa zmniejszeniu. Organizatorzy imprez znacznie ograniczyli nie tylko ilość pojazdów wykorzystywanych w celu organizacji przedsięwzięcia, ale również ich czas przebywania na udostępnianym terenie – wyjaśnia Tomasz Popiołek.

(wm, krakow.pl)