Polityka

KOD w obronie sądów. Kolejne światełko z krakowskiego Rynku

– Atmosfera wokół sądów się zagęszcza się. PiS domyka system pozwalający na dyscyplinowanie niepokornych sędziów. Coraz częściej pojawiają się naciski w konkretnych sprawach – mówi prof. Fryderyk Zoll, wiceprzewodniczący Małopolskiego KOD. 

Zoll podkreśla, że Prokuratura Krajowa grozi sędziom Sadu Najwyższego, grozi Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości. Do Izby Dyscyplinarnej kandyduje sędzia dubler Muszyński, który po zniszczeniu TK ma być batem na prawników. Prezydent i tzw. Prezes TK bawią się w komentatorów orzeczeń sądowych. To sytuacja nie do wyobrażenia w demokratycznym państwie – mówi prof. Zoll i dodaje, że sędziowie broniący niezależności sądów, tacy jak Waldemar Żurek, są nękani przez władze.

W najbliższy czwartek, 9 sierpnia Komitet Obrony Demokracji zaprasza na godz. 19.00 pod Ratusz, by pokazać Europie i Światu, że Polacy chcą żyć w demokratycznym państwie prawa i mobilizują wszystkie siły demokratyczne dla obrony tego, co w wolnym państwie najważniejsze, bo WOLNE SĄDY to gwarancja wolności – twierdzą organizatorzy wydarzenia.

– Przyjdźmy jak najliczniej w czwartek o godz. 19:00 pod Ratusz, pokazać że będziemy bronić praworządności do końca. Że każde bezprawne działanie władzy zostanie w pamięci ludzi – apeluje Dominika Jaźwiecka z małopolskiego KOD.

(ip)