Sport

Kolarze zakręcą Rynkiem Głównym. Zrobią… 18 kilometrów!

Ile razy trzeba okrążyć krakowski Rynek, żeby wyjeździć 18 km? Odpowiedź brzmi: 27. Tyle kółek będą mieli do pokonania kolarze rywalizujący w 35. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa. Tradycyjny wyścig, będący preludium do Małopolskiego Wyścigu Górskiego, odbywa się na płycie Rynku od kilku dekad. W tym roku organizatorzy zapraszają do kibicowania w czwartek 7 czerwca.

W wyścigu mogą wziąć udział wyłącznie zawodnicy startujący w 56. Małopolskim Wyścigu Górskim. Na zwody stawi się 15 ekip zagranicznych i 10 zespołów z Polski – razem 150 kolarzy. Przed głównym wyścigiem, który wystartuje o godz. 17, odbędzie się Wielka Gala Rowerowa, w której mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek.

Pierwsza część wyścigu zawodowców to 27 okrążeń Rynku, czyli dystans około 18 km. Potem finał, w którym wystąpi najlepsza dwunastka zawodników, po każdym okrążeniu odpadnie najsłabszy. Na zwycięzcę czeka Złoty Pierścień – wyjątkowe trofeum wykonane przez krakowskiego złotnika Janusza Kowalskiego.

Przed galą i głównym wyścigiem zostaną rozegrane zawody dla młodzieży w trzech kategoriach wiekowych – młodzi pojadą jedno okrążenie (około 700 m) – stawką jest Srebrny Pierścień Krakowa oraz puchary.

(ip)