Aktualności Polityka

Kopiec Piłsudskiego w paszporcie? Krakowski projekt blisko czołówki

Trwa głosowanie na motywy, które trafią do nowej edycji polskiego paszportu. Projekt związany z Krakowem, przedstawiający Kopiec Piłsudskiego uzbierał około 32 tysiące głosów i ma szanse znaleźć się w gronie wybranych motywów.

Do wyboru jest 13 obrazów. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski, Orzełek Legionowy czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego. Głosujący będą mogli wybierać spośród trzynastu motywów. Sześć z nich, które otrzyma najwięcej głosów znajdzie się w POLSKIM PASZPORCIE 2018.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. MSWiA szacuje, że w przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

Obecnie trwa głosowanie. Wyłoni sześć projektów, które będą zdobić polski paszport. W tej chwili Kopiec Piłsudskiego 32,5 tys. głosów) przegrywa m.in. z obrazem przedstawiającym Gabriela Narutowicza (54 tys) czy księdza Ignacego Skorupki (41 tys.). Na dziś kopiec zajmuje siódme miejsce, a więc pierwsze, które nie trafi do paszportu. Głosowanie jeszcze trwa.

W chwili obecnej na prowadzeniu jest kontrowersyjny motyw przedstawiający Ostrą Bramę w Wilnie (59 tys. głosów). Przeciwko umieszczeniu go w polskim paszporcie zdecydowanie protestuje Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” jest organizowana przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Administracji w ramach przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

(wm)