Polityka

Krakowscy kombatanci piszą do prezydenta: “Niemcy stały się butne i aroganckie”

Prawdziwy epilog II wojny światowej nastąpi dopiero po wyrównaniu strat przez stronę niemiecką. Niemcy stały się na tyle butne i aroganckie, że za swoje winy i zbrodnie oskarżają dziś nas Polaków – piszą do prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło przedstawiciele Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. 

– POKiN w całej rozciągłości popiera zamiary koalicji rządowej domagania się odszkodowania od Niemiec za poniesione przez Polskę ogromne straty spowodowane II wojną światową. Blisko sześć milionów polskich obywateli zginęło lub zostało zamordowanych, a kraj legł w gruzach.  Do tej pory tych gigantycznych strat
nie udało się zlikwidować – czytamy w liście do prezydenta Dudy i premier Szydło.

Kombatanci przypominają, że co prawda od zakończenia II wojny światowej minęło już 72 lata, Niemcy wypłacały odszkodowania Francji i Belgii za I wojnę światową jeszcze w 2010 r.

– Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec. Nie było zrzeczenia się odszkodowań, potwierdzonego przez ONZ. Sprawiedliwość wymaga, żeby agresor niemiecki wyrównał ogromne krzywdy i straty poniesione przez Polskę. Obliczenia szacunkowe mówią o stratach w granicach od 3 do 6 bilionów zł. I w takiej wysokości muszą być wypłacone odszkodowania przez Niemcy – czytamy.

Cały list poniżej:

List

(ip)

Zdjęcie tytułowe: Hans Sönnke / wikimedia