Miasto Polecane

Krakowscy naukowcy: “tunel kolejowy pod Tatrami jest możliwy”

22 minuty pociągiem z Zakopanego na Słowację? Tunel da się wykonać, ale już słychać protesty, głównie ze strony ekologów.

Podwaliny naukowe do budowy tunelu przygotowali eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej – donosi Radio Eska Kraków. Profesor Henryk Bryś przekonuje, że z dworca Zakopane do Popradu będzie można dojechać w 22 minuty. Obecnie podróż trwa 2 godziny.

– Co do budowy to jest sprawa polityczna. Decyzje podjęli prezydent Andrzej Duda z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską, którzy powiedzieli, że chcą temu pomysłowi dać zielone światło – mówi naukowiec na antenie Radia Eska.

Pociąg miałby jechać ze Szczyrbskiego Plesa aż na dworzec kolejowy w Zakopanem. Po drodze mijałby dwa przystanki – jeden w Kuźnicach w Polsce, a drugi – przy skoczni w Szczyrbskim Plesie na Słowacji. Cała trasa miałaby liczyć ok. 23 kilometrów.

Już jednak pojawiają się głosy sprzeciwu. – – Jest absurd z kilku względów przyrodniczych, geograficznych, ekonomicznych, prawnych – mówi dziennikarzowi stacji Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

 

Przeciwny jest też burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, który mówi, że to nierealne. Tunel miałby dwadzieścia dwa kilometry długości, a jego drążenie trwałoby kilkanaście lat.

Cały materiał znajdziecie tutaj.

(źródło: Radio Eska)

fot. Pixabay