Polecane Polityka

Krakowscy politycy odwracają się od prezesa! Sensacyjna zmiana barw?!

Gigantyczny problem na prawicy! Jarosław Kaczyński zaczyna tracić grunt pod nogami, bo jego żołnierze stają się coraz bardziej nieposłuszni. Na czele buntu stoją najważniejsi politycy w państwie. Obaj pochodzą z Krakowa. Mowa o prezydencie Andrzeju Dudzie i wicepremierze Jarosławie Gowinie.

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy, że kolejny już raz z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości zadarł krakowski wicepremier Jarosław Gowin, który oświadczył, że kandydatką na prezydenta Krakowa będzie Jadwiga Emilewicz. To nie spodobało się innemu krakowskiemu posłowi, Ryszardowi Terleckiemu, który jest prawą ręką prezesa partii.

Prawica w Krakowie sama się zaora? Wielki zgrzyt o kandydatkę na prezydenta!

Od pewnego czasu mówi się także o wojnie, jaką toczy Kaczyński z innym krakowskim politykiem, a przy okazji prezydentem RP – Andrzejem Dudą. W kuluarach da się nawet słyszeć, że były radny miasta Krakowa nie zostanie ponownie namaszczony przez prezesa i PiS nie poprze go w kolejnych wyborach prezydenckich.

Kukiz poprze Dudę? “Nie wykluczam”

Scenariusze są więc dwa. Pierwszy, mniej prawdopodobny, że powstanie partia prezydencka. Drugi, na tę chwilę dość realny, że Duda wystartuje w wyborach pod innym szyldem niż PiS. Jakim? – Coraz bardziej jest nam po drodze z prezydentem Dudą – nie ma złudzeń jeden z działaczy ugrupowania… Pawła Kukiza.

– Niczego nigdy w życiu nie wykluczam – mówi nam już oficjalnie Agnieszka Ścigaj, jedyna posłanka Kukiz’15 z okręgu krakowskiego. Jednocześnie dodaje, że do tej pory nie było rozmów z prezydentem Dudą o jego kandydowaniu pod szyldem Kukiza. Ale… 

– Popieramy i będziemy popierać jego propozycje ustawowe choćby takie, jak te ostatnie: zmiany konstytucji i wyłączenie elementów kontroli obywatelskiej do Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa – dodaje Ścigaj w rozmowie z KRKnews.pl.

Koalicja z konieczności

– Prezydent nie jest nawet w połowie kadencji, więc jest za wcześnie, aby cokolwiek przesądzać – komentuje dla KRKnews.pl politolog, dr Michał Dulak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie dziwi się jednak, że Duda szuka poparcia także poza PiS-em. – Musi to robić, a nie ma wielkiego wyboru. Naturalne jest więc, że ten padł na ugrupowanie Kukiza, ale to bardziej koalicja z konieczności, niż wykalkulowana i obliczona na długie trwanie – dodaje nasz ekspert.

(lm)

fot. DrabikPany via Foter.com

Zobacz także:

Gowin znowu wyszedł przed szereg. Zdyscyplinuje go Kaczyński?