Aktualności Kultura

Za kulisami. Nowe spojrzenie na teatr

Tego jeszcze nie było! Jeśli uważasz, że teatr to nie tylko spektakl, to trafiłeś w idealne miejsce. Zdjęcia, materiały video oraz autorskie wpisy informujące o życiu spektaklu 3 miesiące przed premierą i 3 miesiące po, znajdziesz teraz na premiera.org.pl. 

Już 9 sierpnia ruszył portal skierowany do każdego, kogo interesuje coś więcej, niż tylko efekt pracy artystów tworzących dane dzieło.

Stworzono go przede wszystkim po to, by oddać głos twórcom pracującym przy produkcjach teatralnych z całej Polski – od aktorki grającej pierwszoplanową rolę po inspicjentkę koordynującą pracę nad realizacją spektaklu i oświetleniowca, który czuwa nad grą świateł w przestawieniu.

Tym, co wyróżnia nowy portal jest zaangażowanie uczestników i bezpośrednich świadków powstawania dzieła w relacjonowanie wydarzeń zza kulis, do których dotychczas mieli dostęp tylko nieliczni.

Relacje te przyjmą formę blogów, w których pojawią się zdjęcia, materiały video oraz indywidualne i autorskie wpisy informujące o życiu spektaklu i pracy nad nim na 3 miesiące przed premierą, w jej trakcie oraz 3 miesiące po.

Dzięki opowieściom artystów będziemy mogli podejrzeć proces powstawania spektaklu oraz przyjrzeć się tajnikom ich pracy. Przybliżą nam oni proces produkcji przedstawienia od pierwszej próby, aż po dzień premiery. Na portalu znajdą się również pierwsze recenzje widzów i dziennikarzy oraz refleksje artystów dotyczące zagranych przedstawień.

Dodatkowo portal będzie informował o nadchodzących premierach teatralnych w Polsce oraz umożliwi dostęp do repertuarów wyjazdowych wszystkich teatrów.

Wszystko to w jednym miejscu: http://www.premiera.org.pl/

kj

zdjęcie tytułowe / fot. Teatr Bagatela