Lifestyle Polecane

Kuszące i nawilżone usta. Jak o nie dbać? [7 prostych sposobów]

Jak co roku o tej porze napływa do mnie mnóstwo pytań związanych ze spierzchniętymi, nieestetycznie wyglądającymi ustami, które nie tylko nie wyglądają ”apetycznie”, ale także pieką, bolą i pękaniem przypominają nam o swojej marnej kondycji. Istnieje cała masa przyczyn, które jeden z najbardziej czułych rejonów naszego ciała mogą doprowadzać do takiego stanu. Powinniśmy mieć ma uwadze niedobory witamin w naszej diecie (zwłaszcza tych z grupy B), stany odwodnienia organizmu, a nawet problemy hormonalne. Spękane usta towarzyszą np. cukrzycy, chorobie Parkinsona czy AIDS, dotykają także kobiety w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia jest także długotrwały stres, który leży u podłoża wielu chorób i defektów skóry – pisze dla KRKnews dr Izabela Załęska*.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Nie doszukując się zmian chorobowych, pamiętajmy że usta to wyjątkowo cienka (7 razy cieńsza od skóry na twarzy), wrażliwa okolica pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Właśnie dlatego jest niezwykle czuła na niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego – wiatr, niskie temperatury i zbyt niski poziom wilgotności w naszych domach, a także dość intensywnie operujące w czasie zimy słońce. Niestety,
w przypadku uczucia wysuszenia,  całkowicie bezmyślnie, natychmiast oblizujemy usta, nie zdając sobie sprawy, że tylko pogłębiamy problem. Wilgotna powierzchnia ust dodatkowo zwiększa dodatkowo odparowywanie wody, co  powoduje, że z dnia na dzień nasze usta nie tylko pieką, ale także dość boleśnie pękają, tworząc wrota dla  zakażenia.

Zastosuj kilka zasad i porad, a Twoje usta całą zimę będą kusiły niezwykłą gładkością.

 1. Unikaj oblizywania ust!
 2. Stosuj pomadki ochronne z filtrem UV. Zawsze miej ją przy sobie bez względu na płeć. Panowie muszą zrozumieć, że spękane i szorstkie usta są gorsze niż wyjęcie pomadki ochronnej w towarzystwie i nawilżenie oraz zabezpieczenie nią ust.
 3. Wykonuj peeling ust i maskę regeneracyjną. Możesz to zrobić w profesjonalnym studio urody, aby efekt był bardziej zadawalający i trwalszy lub przynajmniej raz w tygodniu za pomocą domowych sposobów.
 4. Unikaj stosowania kosmetyków wysuszających np. zawierających alkohol.
 5. W przypadku problemu z pękającymi ustami unikaj jedzenia ostrych i kwaśnych produktów, które nasilą wrażenia bólowe.
 6. W czasie zimy postaraj się wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminę A i B oraz wapń i magnez.
 7. Jedz więcej produktów bogatych w kwasy tłuszczowe.

Wypróbuj także kilka niezwykle pomocnych i prostych sposobów na bazie produktów, które zawsze mamy w domu:

 • miód – ze względu na zawartość aminokwasów, enzymów i witamin to jedna z najlepszych substancji na spękane usta. Nakładaj warstwę miodu nawet 2 do 3 razy dziennie przynajmniej na 10 minut, a po tygodniu usta wrócą do zdrowego i pełnego blasku wyglądu;
 • witamina A+E – zawartość kapsułki wmasowuj w spierzchnięte usta i pozostaw do wchłonięcia. Stosuj przynajmniej 2 razy dziennie w czasie kiedy usta wymagają intensywnej regeneracji, potem raz dziennie dla utrzymania efektu.
 • czysty aloes lub w przypadku braku dostępu do tej niezwykłej rośliny żel aloesowy z apteki – aloes przyspiesza regenerację i odnowę komórkową, możesz go stosować bez ograniczeń, tak często jak tylko potrzebujesz;
 • cukrowy peeling – po zaleczeniu spękanej powierzchni ust wykonuje regularnie ich peeling. wymieszaj łyżeczkę cukru z oliwą i wmasowuj przez chwilę do uzyskania gładkiej struktury.

Pamiętaj jednak, że pomimo stosowania domowych wariantów wspomagających regenerację ust, nie zastąpią one stosowanej regularnie dobrej jakości pomadki ochronnej!

dr Izabela Załęska

fot. Random Retail via Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki.  Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com