Aktualności Lifestyle Polecane

Lubisz się opalać? Narażasz się na raka! Jest jednak szansa na ratunek

Naukowcy z USA opracowali lek imitujący działanie światła słonecznego. Jeśli uzyskamy piękną opaleniznę bez ryzyka, odsetek ludzi „smażących się” na plażach i bulwarach  automatycznie  zmaleje, a tym samym, jak donoszą naukowcy, z roku na rok będziemy odnotowywali mniej zgonów z powodu czerniaka – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.pl.

Jak donosi BBC, naukowcy  z Massachusetts General Hospital w USA opracowali lek imitujący działanie światła słonecznego, który stosowany jest w celu uzyskania opalenizny, ​​bez udziału szkodliwego promieniowania UV.

Zespół badaczy ma ogromną nadzieję, że ich odkrycie będzie przełomem w walce z nowotworami skóry, których główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.

Testy na myszach

Badacze testowali lek udowadniając stymulację produkcji brązowej melaniny na próbkach ludzkiej skóry i myszach. Wyniki badań sugerują, że sukces możliwy jest nawet u osób z fototypem I czyli o rudych włosach i jasnej karnacji, u  których zazwyczaj dochodzi do poparzeń słonecznych.

Jak wiemy, o czym wielokrotnie pisałam, promieniowanie UV czyni skórę opaloną, powodując tym samym jej uszkodzenie. Pod wpływem działania promieniowania, dochodzi do całego szeregu reakcji chemicznych w skórze, w konsekwencji których z tyrozyny powstaje upragniona przez nas melanina.  Krótko mówiąc – opalenizna jest niczym innym jak widocznym skutkiem uszkodzenia skóry przez promieniowanie słoneczne.

“Opalony, znaczy atrakcyjny i zdrowy…”

Po zastosowaniu badanego „specyfiku” w badaniu mikroskopowym naukowcy zauważyli wytwarzanie melaniny niezależnie od działania promieniowania UV. Jest to zdecydowanie inny mechanizm i sposób  na uzyskanie opalenizny niż w dotychczasowo znanych suplementach diety czy powszechnie stosowanych samoopalaczach.

To prawdziwa opalenizna uzyskana bez szkodliwego działania słońca, zaś wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Cell Reports, wykazały, że melanina wytwarzana przez lek jest w stanie zablokować szkodliwe promieniowanie UV.

dr Izabela Załęska

Ostatecznie, planem naukowców jest  połączenie leku z kremem przeciwsłonecznym, aby zapewnić maksymalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Wszyscy wiemy, że społeczeństwo mimo świadomości zagrożeń płynących z nadmiernej ekspozycji, regularnie opala swoją skórę, gdyż nadal w przekonaniu przeciętnego człowieka ”opalony, znaczy atrakcyjny i zdrowy…”

I tu jest metoda! Idealna opalenizna przy maksymalnej ochronie skóry!

Zapobieganie rakowi skóry

Niestety lek nie jest nie jest jeszcze gotowy do użytku komercyjnego. Naukowcy ciągle wykonują kolejne testy bezpieczeństwa, chociaż jak dotąd nie odnotowano reakcji niepożądanych.

Odsetek ludzi umierający corocznie z powodu czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry, corocznie wzrasta, dlatego też brytyjskie stowarzyszenie dermatologów, odnosi się do projektu jako do  “nowego podejścia” w zapobieganiu rakowi skóry.

Lek będzie miał jeszcze jedno znakomite działanie „estetyczne”, a mianowicie będzie przeciwdziałał procesowi fotostarzenia się skóry.

Zdrowa, opalona i bez zaawansowanych zmian fotoaging skóra, jest marzeniem wielu z nas, dlatego trzymam kciuki za sukces  kolejnych badań i z niecierpliwością czekam na wprowadzenie leku na rynek europejski.

dr Izabela Załęska

fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.