Lifestyle Polecane

Macho, wojownik, a może… wrażliwiec? Co kryje skóra mężczyzny?

Macho czy wojownik może być wypielęgnowanym, estetycznym i subtelnie pachnącym mężczyzną.Przejdźmy zatem przez podstawowe kroki pielęgnacji, które mam nadzieję nie „zabiją” żadnego prawdziwego mężczyzny – pisze dr Izabela Załęska dla KRKnews.pl.

Za niespełna tydzień w kalendarzach oznaczony jest Dzień Ojca. Wyjątkowy dzień dla młodszych i w sile wieku Tatusiów. Czyli „na tapecie” mamy mężczyznę –  ostoję swojej rodziny, opiekuna, ale zarazem partnera i mężczyznę samego w sobie. Takiego, który chce wyglądać atrakcyjnie i nawet jeśli się do tego nie przyznaje, zerka w lusterko i oczy kobiet, aby potwierdzić swoją atrakcyjność. Czy dbanie o siebie, korzystane z dobrodziejstw natury w postaci kosmetyków dla utrzymania dobrego wyglądu jest przesadą ? Otóż nie! Skóra męska to dokładnie tak samo jak w przypadku kobiet organ otaczający cały nasz organizm, o który należy regularnie dbać. Nie mam pojęcia skąd się wzięło przekonanie, że z mężczyzną „wypielęgnowanym” coś jest nie tak… Z jednej strony potrzebujemy wojownika, macho, ale z drugiej jak pachnie i nie drapie jest najcudniej na świecie, chociaż zaburza to nasz światopogląd.

Na wszystko jest rada, tylko zmieńmy nasze podejście. Macho czy wojownik może być wypielęgnowanym, estetycznym i subtelnie pachnącym mężczyzną.

A oto z okazji Dnia Ojca kilka rad jak pielęgnować męską cerę:

Jak wykazują badania mężczyźni są gruboskórni…

Dziś wiemy, że męska skóra jest grubsza. W samym naskórku mamy już więcej zrogowaciałych komórek warstwy rogowej, przez co mężczyźni  są bardziej  odporni na zranienia.  Grubsza jest także skóra właściwa. Zauważamy tu nieco inny splot, niż w przypadku kobiet,  włókien kolagenowych i elastycznych przez co zmarszczki i bruzdy pojawiają się później. Kolejnym aspektem jest działanie hormonów – w tym przypadku testosteronu oraz  intensywniejsze wydzielanie łoju min. w związku z większą liczbą gruczołów łojowych, a tym samym większą predyspozycją do występowania trądziku.

dr Izabela Załęska

Choć jak wspomniałam skóra męska jest grubsza, odporniejsza i wolniej się starzeje mitem jest, że zniesie wszystko bez uszczerbku na wyglądzie. Przejdźmy zatem przez podstawowe kroki pielęgnacji, które mam nadzieję nie „zabiją” żadnego prawdziwego mężczyzny:

  1. Poranna pielęgnacja – to tylko umycie skóry płynem micelarnym lub lekkim mleczkiem, pianką nawilżającą w połączeniu z wodą
  2. Kosmetyki do golenia i po goleniu – pamiętajmy aby nie zawierały alkoholu ani mydła! Panowie stosujcie żele, pianki zmiękczające zarost i nawilżające, a po goleniu zastosujcie emulsję lub płyn, który będzie łagodził podrażnienia.
  3. Uzupełnienie porannej toalety to KREM! Tak, nie pomyliłam się. Krem jest konieczny, możemy zastąpić go żelem, ale pamiętajmy aby zawsze zawierał filtry UV.
  4. Wieczorem będzie już prościej. Oczyszczamy skórę podobnie jak rano i stosujemy krem nocny. Najlepiej taki, który będzie regenerował, obkurczał ujścia gruczołów łojowych, poprawiał koloryt, czy delikatnie złuszczał. I tu bardzo sprawdzają się kosmetyki z retinolem.
  5. W kolejnym kroku oczywiście należałoby włączyć pielęgnację skóry wokół oczu, delikatnie zminimalizować worki i cienie pod oczami, ale zostawmy to na drugi etap w oswajaniu się z kosmetykami.
  6. Dodałabym tu peeling dłoni i stóp – aby dłoń macho nie pozostawiała na nas kobietach śladów „męskiej troski”.
  7. Antyperspirant i dobra nuta zapachowa, będą tylko uzupełnieniem całości…

Niby niewiele, a aż tyle. Mam nadzieję, że „nie bolało”, a te kilka rad to dzisiejsze must have eleganckiego mężczyzny.

Drodzy Panowie, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Taty.

dr Izabela Załęska

fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Zobacz także:

Chcesz być piękna? Musisz się pozbyć tego nałogu!