Budżet obywatelski Polecane

Macie kapitalne pomysły! Od teraz razem zaczynamy zmieniać Kraków!

Takie wysypu świetnych pomysłów chyba jeszcze nie było. I co najważniejsze – są na to wszystko pieniądze! W Krakowie właśnie rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego!

To trochę jak pudełko, do którego każdy mógł wrzucić kartkę ze swoim marzeniem, a teraz inni będą głosowali, czy zostanie ono spełnione. Zasada jest jednak prosta – tutaj nie spełnia się indywidualnych zachcianek, ale zgłasza pomysły, które mają służyć dużej grupie lub wszystkim mieszkańcom Krakowa.

Jest w czym wybierać

Wszystko dzieje się bardzo szybko, bo już teraz zrealizowanych jest 92 proc. zwycięskich projektów z trzech pierwszych edycji Budżetu Obywatelskiego. „Razem zmieniamy Kraków na lepsze!” – zachęcają do głosowania organizatorzy.

Tegoroczne zaczęło się w sobotę i naprawdę jest w czym wybierać. Zarówno w inwestycjach dotyczących infrastruktury, jak i kultury, sportu, rekreacji, czy dzieci oraz seniorów. Słowem – głównym ograniczeniem była wyobraźnia.

Pomysły są przeróżne. Jednym z nich jest zainstalowanie pitników z wodą, z których mogliby korzystać wszyscy krakowianie. Ktoś inny chciałby, aby w mieście pojawiły się zgniatacze niedopałków papierosów, jeszcze inni chcą skuteczniej walczyć z psimi odchodami lub zakładać pasieki.

Są też pomysły umilające czas, jak wieczory teatralne i kinowe, zajęcia rozwijające dzieci i zajmujące młodzież; pomysły bezpłatnych treningów sportowych lub spotkania i pomoc dla seniorów. Tradycyjnie wiele jest też projektów dotyczących zazieleniania miasta. Mieszkańcy danych dzielnic najlepiej wiedzą, gdzie przydałaby się ławeczka, gdzie kilka krzaków lub rozłożyste drzewo. Wskazują też miejsca, gdzie powinny powstać place zabaw dla dzieci lub siłownie na świeżym powietrzu.

Każdy może mieć wpływ

Krakowianie zauważają też codzienne, przyziemne sprawy. Gdzieś przydałby się kładka, w innym miejscu remont chodnika lub sygnalizacja świetlna.

„Budżet Obywatelski Miasta Krakowa to nie tylko projekty ogólnomiejskie. Wiele z nich ma charakter dzielnicowy i dotyczy tego, co znajduje się bardzo blisko Ciebie. Chcesz mieć na to wpływ? W dniach 16-30 czerwca oddaj swój głos!” – zachęcają organizatorzy.

A informacje kiedy i gdzie można głosować, znajdziesz poniżej (głosy można oddawać także przez internet!)

Koniec marudzenia! Można zmienić Kraków w 5 minut, nawet sprzed komputera

jk

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay