Aktualności Lifestyle Polecane

Mężczyźni w Małopolsce żyją najdłużej. Czy tajemnicą jest… religijność?

Jak to możliwe? Małopolska ma najlepszy wynik spośród wszystkich województw – tu mężczyźni żyją najdłużej. Dr hab. Jakub Pawlikowski uważa, że jest to związane z poziomem religijności.

Mapa umieszczona w portalu Faktopedia.pl mówi wiele. Średnia długość życia mężczyzn w zależności od województwa jest zróżnicowana. Najdłużej żyją mieszkańcy Małopolski – średnio 75,3 lat. Najkrócej – mężczyźni w województwie łódzkim – średnio 71,7 lat.

fot. Faktopedia.pl

 

Infografika pokazuje efekt końcowy, ale zupełnie nie wyjaśnia przyczyny takiego stanu rzeczy. Przecież w Krakowie tyle mówi się o fatalnym stanie powietrza. Z drugiej strony – Małopolska to nie tylko Kraków, ale też przecież rejony górskie, ekologicznie (przynajmniej z założenia) czyste.

Skąd więc aż taka różnica między województwem małopolskim a łódzkiem? Z pomocą przychodzi mapa zamieszczona w portalu Racjonalista.pl prezentująca poziom praktyk religijnych.

fot. Racjonalista.pl

Wnioski są zaskakujące:

  • województwa z najwyższą średnią długością życia, małopolskie i podkarpackie, mają zarazem najwyższy w kraju poziom praktyk religijnych;
  • łódzkie gdzie jest najkrótsza długość życia ma zarazem niemal najniższy poziom praktyk;
  • województwa ze średnią długością życia ponad średniej mają też wyższy niż średni poziom praktyk religijnych.

Przypadek? Niekoniecznie. Tak przynajmniej twierdzi lekarz i filozof, dr hab. Jakubem Pawlikowskim. Podczas pobytu na Uniwersytecie Harvarda uczestniczył w projekcie naukowym, w którym badane były związki pomiędzy religijnością, życiem duchowym i zdrowiem.

– Duchowość i religijność to sfera wpływająca istotnie nie tylko na sposób przeżywania choroby. Jest również ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej na poziomie populacji. Ustabilizowane i regularne życie duchowe korzystnie wpływa zwłaszcza na zdrowie psychicznie oraz pozytywne i negatywne zachowania związane ze zdrowiem. A to ma z kolei ogromny, pośredni i bezpośredni wpływ także na wiele aspektów zdrowia fizycznego – przekonuje Pawlikowski w rozmowie z serwisem Serwis Zdrowie.

Religijność niesie za sobą ściśle określony styl życia, a to skutkuje jeszcze jednym. Województwa podkarpackie i małopolskie mają blisko czterokrotnie niższy wskaźnik zapadalności na AIDS w stosunku do województwa łódzkiego czy zachodniopomorskiego. W naszym województwie (i podkarpackim) jest też najniższa liczba zgonów z powodu nowotworów oskrzeli, tchawicy i płuc.

Portal Racjonalista.pl zwraca uwagę, że być może chodzi po prostu o poziom socjalizacji. Były już badania wykazujące, że ludzie lepiej zsocjalizowani żyją dłużej. Osoby praktykujące są lepiej zsocjalizowane. 

(wm)