Miasto

Nadzieje lekkoatletyczne na AWF w Krakowie

Blisko 300 dzieci z klas I – III szkoły podstawowej rywalizowały w siedmiu konkurencjach podczas zawodów z okazji uruchomienia programu pilotażowego Ministerstwa Sportu i Turystyki „Lekkoatletyka dla każdego”. Impreza odbyła się w hali krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

– Pokazaliśmy, że lekkoatletyka w wydaniu dziecięcym też może być ciekawa i bezpieczna. Najważniejszy aspekt tych zawodów, że daje dzieciakom frajdę. Chodziło o to, żeby zarażać dzieci nie tyle lekkoatletyką, ale w ogóle ruchem. Żeby dzieci wiedziały, że ruszając się wygrywają swoją przyszłość. Zaprosiliśmy rodziców, wiadomo że w takim wieku rodzic musi pchać to dziecko do ruchu. Pokazaliśmy że warto. Plusem też jest to że dziecko się wyszalało wymęczyło i też dla swojego zdrowia coś dobrego zrobiło – powiedział nam koordynator projektu, były dwukrotny olimpijczyk Marcin Nowak.

2014-12-07_22-05-21

W programie zawodów znalazły się takie konkurencje jak: rzut oszczepem, rzut piłką lekarską, skok o tyczce, krzyżak, bieg przez płotki, drabinka koordynacyjna, Formuła 1. Oczywiście dzieci nie rywalizowały przy pomocy prawdziwych przyrządów, a były dla nich przygotowane, specjalne, w pełni bezpieczne oszczepy czy piłki.

2014-12-07_22-05-45

Najlepsza w tych zawodach okazała się drużyna złożona z uczniów Szkół Podstawowych 52 i 78. Jednak w tych zawodach chodziło przede wszystkim o zabawę i przyciągnięcie dzieci do sportu. Każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy medal.

– Zabawa przednia, dzieciaki zadowolone, rodzice również. Śledzili oni całą rywalizację na trybunach – podsumował imprezę Marcin Nowak.

2014-12-07_22-15-45-198x300

– Na razie Kraków uczestniczył w tym programie na zasadzie pilotażu. Od 1 stycznia wchodzimy w pełny program. Teraz mając wąskie pole popisu, już udało nam się zorganizować duże zawody. Mam nadzieję, że na wiosnę i w jesieni uda nam się także taką imprezę zorganizować w dużo większej skali, a w dalszej perspektywie wyjść poza Kraków i rozszerzyć ten program na całe województwo. Finał akcji chcielibyśmy zorganizować na stadionie AWF. Na stadionie są większe możliwości, wszystko to bardziej „lekkoatletycznie” wygląda – dodał były olimpijczyk.

Program „Lekkoatletyka dla każdego” to nie tylko klasy I-III. – To jest zachęta, chcemy zarazić dzieci sportem – mówi nam  Nowak. Dodaje, że są to zajęcia bezpłatne prowadzone przez profesjonalistów, byłych zawodników i studentów AWF. – Od stycznia będziemy też organizować grupy dla gimnazjalistów – zdradza koordynator projektu.

2014-12-07_22-15-18

– Ten program ma szerokie pole działania, mam nadzieję, że uda się nam tą lekkoatletykę małopolską z głębokiego doła podnieść. Założeniem programu nie jest szkolenie mistrzów lekkiej atletyki, choć na pewno chcielibyśmy żeby tacy nam wyrośli. Generalnie zależy nam, żeby młodzież była sprawniejsza, bo my tu na studia przyjmując ludzi po szkołach średnich wiemy jak ten poziom sprawności spada. Przez lekkoatletykę chcemy, żeby ta młodzież była sprawniejsza, a w efekcie, w przyszłości zdrowsza – kończy Marcin Nowak.

 Michał Przybycień