Biznes

Najważniejsze pytania o pracę tymczasową

W okresie letnim systematycznie przybywa ofert dotyczących pracy tymczasowej. Co charakterystyczne, dotyczą one zarówno stosunkowo prostych czynności, jak i zadań charakteryzujących się wysokim stopnień skomplikowania. Agencja pracy tymczasowej oferuje dziś zarówno wysokie zarobki, jak i możliwość rozwoju zawodowego w ciekawych firmach, nic więc dziwnego, że pojawia się też coraz więcej pytań o taką formę zatrudnienia.

Czym charakteryzuje się umowa o pracę tymczasową?

Już sama umowa o pracę tymczasową budzi spore wątpliwości, wiele osób obawia się bowiem, że jest ona formą zatrudnienia pełną niedomówień i zachęcającą do nieuczciwych praktyk. Na szczęście, nie ma to wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Znakiem rozpoznawczym takiego porozumienia jest więc przede wszystkim trójstronny związek, jaki zachodzi pomiędzy pracownikiem tymczasowym, docelowym pracodawcą oraz wspominaną już agencją pracy tymczasowej. Najważniejsze różnice pomiędzy umową o pracę tymczasową oraz klasyczną umową o pracę dotyczą okresu zawarcia umowy, terminu jej wypowiedzenia oraz tego, w jaki sposób jest naliczany urlop wypoczynkowy.

Kto właściwie nas zatrudnia?

To agencja pracy tymczasowej okazuje się być formalnym pracodawcą osoby, która decyduje się na zatrudnienie w ramach tego rodzaju umowy. Wskazuje przy tym podmiot, na rzecz którego praca będzie wykonywana i podmiot ten jest określany mianem pracodawcy użytkownika. To właśnie ten ostatni decyduje o warunkach pracy. Od niego zależy więc wysokość wynagrodzenia, stanowisko, a także to, w jakim miejscu i czasie będzie wykonywana praca. Jest też odpowiedzialny za nadzorowanie pracy na miejscu. Agencja z kolei odpowiada za skierowanie kandydata na badania wstępne, a już po podjęciu pracy podpisuje z nim wszystkie wymagane dokumenty. Gdy pracownik zaczyna zarabiać, agencja rozlicza też jego wynagrodzenie. Tu warto podkreślić, że agencja zatrudnienia nie pobiera prowizji z zatrudnienia osoby zatrudnionej tymczasowo. Owszem, zarabia na świadczonych przez siebie usługach, wspomniane korzyści wiążą się jednak z opłatami, jakie pracodawca użytkownik uiszcza za rekrutację i comiesięczną obsługę z zakresu kadr i płac.

Czy jest się czego bać?

Trudno dziwić się obawom pracowników, warto jednak podkreślić, że zawierając umowę z solidną agencją zatrudnienia, można o nich zapomnieć. Agencja pracy tymczasowej ATERIMA jest znana z przejrzystej polityki, dużego doświadczenia i wyjątkowego profesjonalizmu. Można więc mieć pewność, że zagwarantuje zatrudnionym nie tylko wartościową pracę, ale i fachową opiekę.

/artykuł sponsorowany/