Aktualności Lifestyle

Gdzie jest najwięcej dziewic? W Krakowie!

Sensacyjne odkrycie! Kraków jest rekordzistą pod względem liczby dziewic konsekrowanych. W naszym mieście mieszka 31 kobiet, które postanowiły żyć w czystości.

Dane na ten temat można znaleźć w portalu Konsekrowane.org. Zgodnie z informacjami zgromadzonymi przez Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski w Polsce żyje 250 dziewic konsekrowanych. To o 30 więcej niż w roku ubiegłym.

Najwięcej kobiet, które zdecydowały się na życie w czystości, jest w Krakowie (31). Z naszym miastem równa się tylko Warszawa, ale ona rozbita jest na dwie diecezje – warszawska (20) i praska (11). Trzecie miejsce na podium zajmuje Gdańsk (19).

Jak możemy przeczytać na stronie konsekrowane.org „Obrzęd konsekracji dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej”. Kobiety „są Bogu poświęcone przez Biskupa Diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają mistycznie zaślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi”.

Dziewice „zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszać zbawienie świata”.

Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego, przedstawiając prośbę o rozeznanie i konsekrację oraz opinię księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu. Kobieta nie może mieć za sobą małżeństwa.

(wm)

fot. Foter.com