Miasto

Narkotyki pod postacią magicznych amuletów

Krakowscy policjanci zabezpieczyli prawie 400 sztuk różnego rodzaju produktów, które mogą zawierać niedozwolone prawem substancje. Funkcjonariusze dotarli do jednego ze sklepów w centrum miasta, gdzie sprzedawane były produkty oferowane jako magiczne mieszanki. – Wiele wskazuje na to, że „magia” działania tych produktów mogła zostać  oparta na niedozwolonych środkach – mówi Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

– Przeprowadzone na miejscu przez policjantów badanie testerem narkotykowym wykazało, że w jednym z opakowań znajdowała się amfetamina.  Z tego też względu produkty oferowane do sprzedaży przez ten sklep trafiły do specjalistycznych badań laboratoryjnych – policyjni eksperci sprawdzą m.in. jakiego rodzaju substancje znajdowały się w sklepowych produktach oraz czy substancje te mogły być niebezpieczne dla życia ludzkiego – dodaje rzecznik prasowy.

Podczas przeszukania pomieszczeń sklepowych policjanci odnaleźli specjalny schowek w ladzie w którym znajdowały się różne produkty – do dalszych ekspertyz zabezpieczono prawie 400 różnych produktów

Osoba, która sprzedawała talizmany (w tym ten, który – jak już wiadomo – zawierał amfetaminę) usłyszała zarzut posiadania narkotyku. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem

– Przestrzegamy przed eksperymentowaniem z tego typu substancjami – kupując podobne produkty ryzykuje się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i prawnymi. Nabywając „magiczny” produkt nie wiadomo, jakiego rodzaju substancje zawiera a tym samym – jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie. Jednocześnie przypominamy, że posiadanie produktów zawierających substancje psychoaktywne określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii jest przestępstwem – grozi za nie kara pozbawienia wolności do 3 lat – mówi podinspektor Ciarka.

Rafał Galus