Lifestyle

Nowoczesne domy z dachem bezokapowym w Krakowie

Okap to charakterystyczny element domu ze spadzistym dachem. Jako, że jest to standardowe rozwiązanie, z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych w klasycznym, dworkowym, jak i rustykalnym stylu. Mimo, że nadaje unikalnego wyglądu i stanowi prawdziwą ozdobę budynku, to ciekawą alternatywą mogą okazać się projekty domów bez okapu, o które z pewnością pokuszą się miłośnicy nowoczesności w Krakowie.

Oryginalny styl

Domy z dachem bez okapu bez wątpienia wpisują się w aktualne trendy architektoniczne, które stawiają na minimalizm i prostotę. Ten oryginalny styl coraz częściej wybierany jest przez mieszkańców Krakowa i okolic, którzy chcą wyróżnić swój nowo budowany dom spośród setek innych, typowych konstrukcji.

Są to budynki nowoczesne o zwartej konstrukcji, których dachy zdobią płaskie dachówki ceramiczne popularnych producentów, takich jak Creaton (na zdjęciu powyżej), Röben, Braas czy Meyer-Holsen. Ich rozmaita paleta kolorystyczna idealnie prezentować się będzie na każdym dachu. W wyborze odpowiedniego produktu na dach bez okapu z powodzeniem pomoże portal EkspertDachowy.pl, który prezentuje pełną ofertę modeli i kolorów dachówek ceramicznych w Krakowie.

Uzupełnieniem będzie niecodzienne wzornictwo, na które zwróci uwagę każdy miłośnik prostego, minimalistycznego stylu. Powstałe na bazie naturalnych barwników płaskie dachówki będą również idealnym rozwiązaniem dla ekologicznego i energooszczędnego budownictwa, a w połączeniu z innymi elementami pozwolą zachować dobry wygląd dachu. Częstokroć dachy bez okapu pokrywa się także lekkimi blachodachówkami oraz coraz popularniejszą blachą na rąbek.

Ciekawe rozwiązanie do miasta

Dom bez okapu kończy się na krawędzi ściany. Jako, że nie są do domy dość powszechne, umożliwiają wyróżnienie się budynku pośród tradycyjnej zabudowy. Na korzyść rozwiązania przemawia również maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, przy optymalnym doświetleniu i dogrzaniu wnętrza budynku. Ponadto dom bez okapu doskonale sprawdzi się w miejskim krakowskim zgiełku, przede wszystkim z uwagi na gęstą zabudowę. Domy wokół których znajdują się wysokie budynki drzewa mogą być ciemne i dodatkowo zasłaniane wystającym okapem.

Co ciekawe, dachy bezokapowe stwarzają możliwość montażu efektownych dachowych okien kolankowych, dzięki którym na poddasze przebijać się będą promienie słoneczne. Ponadto nadają elewacji nowoczesnego wyglądu i zwiększają pole widzenia przez okno dachowe, przyczyniając się do większych wrażeń estetycznych osób, które przebywają na poddaszu.

Odprowadzenie deszczówki

Prócz funkcji dekoracyjnych, okap dachowy skutecznie zabezpiecza ściany domu przez wilgocią. Dlatego też rezygnacja z tego rozwiązania niesie ze sobą konieczność zastosowania innych rozwiązań, które będą chronić fasadę przed wilgotnością. W budynkach bez okapu, rolę standardowego systemu rynnowego pełnią rynny ukryte w dachu lub w warstwie końcowej ocieplenia elewacji. Nowoczesne systemy rynnowe przeznaczone do dachów bezokapowych zaopatrują budynek w orynnowanie, czyli rynny, rury spustowe, kształtki, maskownicę zakrywającą rynnę, którą możemy dopasować zarówno do pokrycia dachowego, jak i koloru elewacji.

Więcej informacji o modnych dachówkach dla nowoczesnych domów można znaleźć również TUTAJ.

/artykuł sponsorowany/