Biznes

Nowy pas startowy. “Modernizacja obecnego nie wchodzi w grę”

– Nie da się zamknąć pasa startowego w okresie długoterminowym, więc modernizacja obecnego pasa nie wchodzi w grę – powiedział w Radiu Kraków prezes Kraków Airport Radosław Włoszek. Konieczna jest budowa nowego pasa, ale na to nie chcą się zgodzić okoliczni mieszkańcy.

Zgodnie z planem, budowa miałaby się zakończyć do grudnia 2021 roku. Sęk w tym, że przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy, którzy obawiają się… hałasu. Ich zdaniem istniejący pas w zupełności wystarczy, a całą sprawę można załatwić jego modernizacją. 

– Taka opcja nie wchodzi w grę. Wymagałoby to bowiem zamknięcia lotniska na co najmniej jeden sezon. Na to nie możemy sobie pozwolić – nie ma złudzeń prezes Włoszek. – To miałoby katastrofalne skutki dla rozwoju gospodarczego Małopolski. Mówię o oddziaływaniu na  mln osób, które mieszkają w zasięgu dwóch godzin od lotniska – dodaje szef Kraków Airport.

Nowy pas startowy ma umożliwić zwiększenie liczby lotów, w tym lotów transatlantyckich, na inne kontynenty. Jesienią ma być znany raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Poznamy między innymi poziom hałasu, jaki będzie generowała nowa droga startowa.

(źródło: Radio Kraków)

fot. Kraków Airport / Twitter