Aktualności Kryminalne

Nie oddzwaniaj na tego SMS-a! Wyjątkowo łatwo dać się złapać

A to perfidny pomysł. Internetowi oszuści nie próżnują i ciągle szukają sposobu, by dorwać się do naszego portfela. Teraz rozsyłają SMS-y, które są łudząco podobne do wiadomości wysyłanych przez operatorów.

O sprawie napisał portal Niebezpiecznik.pl. Jeden z czytelników portalu napisał, że dostał wiadomość o następującej treści.

Już jestem! Numer podany jako nadawca SMSa skonczyl rozmawiac. Mozesz oddzwonic. Wiadomosc jest bezplatna, wyslana przez Operatora

Gdy otrzymacie taką informację, przyjrzyjcie się dobrze. Jest łudząco podobna do tej faktycznie rozsyłanej przez operatorów, ale jest pewna kosztowna różnica. Numer, który pojawia się do oddzwonienia rozpoczyna się od +53. Jest to numer kierunkowy na… Kubę.

„Połączenie do tego kraju to wedle cennika większości operatorów ostatnia strefa roamingowa i koszt nawet 13 PLN netto za minutę. I na tym zarabia oszust, który zapewne otrzymuje wynagrodzenie od każdej minuty — bo tak rozliczają się operatorzy — w uproszczeniu, ten z sieci którego inicjowane jest połączenie płaci temu, do w sieci którego połączenie się kończy” – ostrzega Niebezpiecznik.pl.

(wm, Niebezpiecznik.pl)

fot. hernanpba via Foter.com