Miasto Polityka

Ten pan nie będzie już doradzał Majchrowskiemu! Sam zostanie prezydentem?

Kojarzycie Witolda Śmiałka? Przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy to on opowiadał krakowianom, że smog jest “be”, że trzeba dbać o czyste powietrze, że kiedyś będzie lepiej i w ogóle “wicie, rozumicie”. Generalnie mało to odkrywcze, no ale cóż więcej – poza gadaniem – mógł zrobić? W końcu był tylko doradcą prezydenta ds. jakości powietrza.

Teraz, poniekąd, także będzie walczył ze smogiem, ale nieco inaczej. Śmiałek został właśnie członkiem zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego, odpowiedzialnego m.in. za funkcjonowanie spalarni odpadów.

Zmiana stanowisk nie jest zaskoczeniem, bo od dawna się o niej mówiło. – Witek był sfrustrowany, że jako doradca niewiele może zrobić, a tylko dawał swoją twarz do trudnej i żmudnej walki z gigantycznym problemem, jakim jest smog. Tymczasem to ambitny facet, chce i lubi działać – mówi jeden z urzędników w krakowskim magistracie.

Był nawet pomysł, aby Śmiałek został szefem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ale ostatecznie do tego nie doszło. Wystartował więc w konkursie  na członka zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego i go wygrał.

Kim jest Śmiałek?

Witold Śmiałek / fot. BIP Kraków

Witold Śmiałek związany był z Prawem i Sprawiedliwością. W 2004 roku został nawet wicemarszałkiem województwa małopolskiego z ramienia tej partii. Dwa lata później objął stanowisko szefa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W latach  2009–2011 był doradcą Ryszarda Nowaka, prezydenta Nowego Sącza z ramienia PiS.

W 2015 roku Śmiałek został doradcą  prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Ta decyzja nie spodobała się działaczom PiS, którzy wyrzucili go z partii.

– Od pewnego czasu mówi się jednak o ociepleniu stosunków Witolda z partią Jarosława Kaczyńskiego – zdradza nam jeden z lokalnych polityków. Przez niektórych działaczy, Śmiałek typowany jest nawet na kandydata na prezydenta Krakowa, ale ta propozycja wydaje się mało prawdopodobna.

(rg)