Aktualności Miasto Polecane

Pekiński smog to za mało na darmową komunikację

Te zasady są bezduszne jak ten smog. Wydawałoby się, że po takim dniu jak sobota, na drugi dzień musi zostać wprowadzona darmowa komunikacja miejska. Ale nie… 996% normy to za mało.

Zacznijmy od tego, że ta darmowa komunikacja niewiele wnosi z dwóch przyczyn. Po pierwsze – smog w Krakowie jest w niewielkim stopniu uzależniony od ruchu samochodowego, a po drugie – zasady są skomplikowane i odstraszają od korzystania z tej akcji.

A teraz dodajemy po trzecie – matematyka jest dla nas bezlitosna.

Sobota skończyła się fatalnymi wynikami stanu powietrza. Można było, bez drogiego lotu na drugi koniec świata, poczuć się jak w Pekinie. Oto dane z północy z soboty na niedzielę, a wartości z godziny na godzinę szły w górę (szczyt zapewne nastąpił nad ranem):


996% normy. Jak to w ogóle brzmi. Normy przy al. Krasińskiego były przekroczone przez cały dzień, zresztą na wielu stacjach także. Zaczęliśmy więc szukać komunikatu o darmowej komunikacji na niedzielę, ale zaraz okazało się, że ten smog ma za małą moc.

W jakiej sytuacji autobusy i tramwaje są za darmo? Przypomnijmy komunikat z października:

„Nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: “długą” – 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne (od godz. 1.00 do 16.00) i “krótką” – 10/11-godzinną (od 12.00 do 22.00 lub 23.00) obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Jeśli średnia poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów/m sześc., darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny.”

Policzyliśmy dane z soboty i wyszło nam, że to za mało:

Średnia “długa” z soboty to 113,49. Średnia “krótka” 124,09. Pikanterii dodaje fakt, że średnią obniżają wyniki z dwóch nowych stacji, które od stycznia zostały włączone do systemu. Bez nich – średnia “długa” wyniosłaby 118,3, a średnia “krótka” 129,3. To wciąż za mało (sic!), by Kraków ogłosił alarm, ale może się zdarzyć tak, że darmowa komunikacja nie wejdzie w życie “dzięki” wynikom z tych stacji.

Od przedstawicieli miasta często słyszymy, że robią wszystko, by walczyć ze smogiem, ale jakoś tego nie czujemy.

PS

W niedzielę też będzie zimno, więc wszystko wskazuje na to, że tym razem wyniki będą “dość” wysokie, by w poniedziałek komunikacja była za darmo. Cieszymy się?

(wm)

fot. Foter.com