Kultura

„Piknik Krakowski” po węgiersku! Impreza już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, „Piknik Krakowski” zdominują smaki i kultura naszych węgierskich bratanków! Dzięki współpracy Miasta Krakowa i węgierskiej Nyíregyházy oraz wsparciu Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie park Decjusza rozbrzmiewać będzie węgierską mową, pachnieć langoszami i zachwycać kolorytem węgierskiego folkloru.

W programie znajdziemy m.in. pokazy Zespołu Tańca Ludowego „Szabolcs” z Nyíregyházy (o godz. 11.00, 12.30 i 14.00). Po każdej z barwnych prezentacji będzie można wziąć udział w skróconym kursie węgierskich tańców ludowych. Ci, którzy będą chcieli nauczyć się czegoś więcej, będą mieli okazję wziąć udział w minikursie języka węgierskiego. Znajomość podstawowych zwrotów przyda się zwłaszcza tym, którzy planują wakacyjne wypady na Węgry.

Na węgierskim pikniku dobrze bawić będą się również najmłodsi krakowianie, którzy posłuchają węgierskich baśni i legend, stworzą własne węgierskie flagi, a nawet nakarmią smoka i wezmą udział w wyścigu ślimaków. Najwytrwalsi piknikowicze będą mogli zbierać pieczątki do „Paszportu Pikniku Węgierskiego”, którego posiadacze otrzymają węgierskie upominki.

Piknikować z krakowianami będą konsul generalna Węgier Adrienne Körmendy oraz burmistrz miasta Nyíregyházy Ferenc Kovács.

Leżąca na północno-wschodnim krańcu Węgier Nyíregyháza to znany kurort termalny, w którego pobliżu leży Sóstózoo – zdobywca tytułów najlepszego ogrodu zoologicznego Europy 2015 roku i atrakcji turystycznej 2017 roku na Węgrzech. Zwiedzający mogą spacerować tam po 30-hektarowym lesie dębowym, który zamieszkuje ponad 5 tysięcy zwierząt. Już w przyszłym roku swoje podwoje po generalnym remoncie otworzy dla turystów interaktywny skansen Sóstó – największe muzeum etnograficzne na Węgrzech prezentujące materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe kraju. O tych i wielu innych atrakcjach Nyíregyházy posłuchać będzie można podczas całego niedzielnego pikniku.

(ip)

fot. materiały prasowe