Budżet obywatelski Polecane

Pokazali jak należy działać. Ogromny sukces krakowian!

Można było rzucić hasło i patrzeć, co się wydarzy. Jeśli jednak tak ogromny projekt ma się udać, to nie można zostawić go przypadkowi. W tegorocznym Budżecie Obywatelskim padł rekord pod względem złożonych wniosków i nie był to przypadek.

Tak właśnie powinny wyglądać przygotowania do każdego krakowskiego przedsięwzięcia. Nikt nie czeka z założonymi rękami i liczy, że jakoś to będzie. Zamiast tego urzędnicy i aktywiści wyszli do ludzi, bo ich sukces liczony był właśnie liczbą złożonych wniosków.

Spotkania, ambasadorowie, adrenalina

Jak przekonano mieszkańców, że warto zainteresować się Budżetem Obywatelskim? Przede wszystkim postawiono na spotkania, rozmowy, rozpoznawanie potrzeb i wspólne wyciąganie wniosków.

W dzielnicach odbyły się aż 73 spotkania! Jeśli doda się do tego spotkania ogólnomiejskie (w pięciu blokach tematycznych), to okazuje się, że wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli dowiedzieć się dosłownie wszystkiego o Budżecie Obywatelskim.

„Podczas spotkań przedstawione zostaną ogólne zasady dotyczące budżetu obywatelskiego. Będzie to również okazja, żeby z sąsiadami porozmawiać o potrzebach swojej najbliższej okolicy” – zapowiadali urzędnicy.

Do tego z zainteresowanymi spotykali się Ambasadorowie BO. 20 starannie wybranych osób, które wiedzą jak ważny jest BO i jak należy zaktywizować mieszkańców.

Zorganizowano również trzy maratony pisania projektów, na których zainteresowani mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Mało? Dla tych, którzy mieli jeszcze dodatkowe pytania założono nawet specjalną infolinię!

„To sukces mieszkańców Krakowa”

Gdy już krakowianin wiedział wszystko o zasadach składania projektów z BO, to następnie nie musiał zmagać się z biurokratyczną machiną, tylko trafiał na rewolucję, której zwieńczeniem było składanie projektów przez inernet!

To wszystko poskutkowało tym, że obecny rok był rekordowy pod względem przygotowanych projektów. Złożono ich 678, czyli  o blisko 100 więcej niż w zeszłym roku!

– Tak liczba to niewątpliwy sukces mieszkańców Krakowa – podkreśla Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS: – W tym roku pokazywaliśmy krakowianom efekty realizacji zadań z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego, ponieważ to wzmacnia poczucie sprawczości wśród mieszkańców.

Teraz urzędnicy mają dwa miesiące, by ocenić projekty pod kątem prawnym.

gh

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay