Aktualności Polityka

Poseł PO z Krakowa: Okupacja Sejmu do 11. stycznia? Musimy!

Posłowie Platformy Obywatelskiej są gotowi spędzić w Sejmie zbliżające się święta Bożego Narodzenia. – Chciałbym, aby to były święta rodzinne, ale nasz protest powinien zostać przedłużony. Dla dobra polskiego parlamentaryzmu i przestrzegania prawa – mówi poseł Bogusław Sonik na antenie Radia Kraków.

Dziś po południu PO zdecyduje, czy przedłużać okupację Sejmu. – O 15.00 mamy posiedzenie. Jest kilka godzin na refleksję i rozmowy. Natomiast z wczorajszej konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego wynika, że nie ma woli PiS, żeby ponownie przegłosować budżet, który został pokątnie przegłosowany. Sekretarze liczący głosy… Dwóch podanych w sprawozdaniu nie było na sali. To powinno być powtórzone – mówi Sonik.

Krakowski poseł od dwóch dni przebywa w Warszawie i jego zdaniem protest może potrwać nawet do 11. stycznia.

– Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Ten protest rozpoczął się gdy nałożono rygorystyczne zasady funkcjonowania dziennikarzy w Sejmie. Od tego się zaczęło. Potem była eskalacja. Tu osiągnęliśmy pewien sukces. PiS wycofało się z tych restrykcji i podjęło rozmowy z dziennikarzami. W końcu są regulacje prawne i zaczęto rozmawiać. Reguły są ustalane wspólnie i uzasadniane. W polskim Sejmie nie ma warunków do pracy dla posłów i dziennikarzy. Nie ma studia z prawdziwego zdarzenia, sali prasowej, miejsca dla dziennikarzy. Jest wiele rzeczy do poprawienia, ale nie można tego robić w takiej atmosferze, że chce się to wykorzystać do ograniczania możliwości do komunikowania się – mówi Sonik.

Krakowski radny porównał Jarosława Kaczyńskiego do… skorpiona. Zrobił to komentując słowa prezesa PiS, który stwierdził, że opozycja prowadzi działania o charakterze przestępczym.

– To jak opowieść o skorpionie, który chce być miły, ale na koniec wbija żądło. Jak ktoś się pyta czemu to okazuje, że to jest silniejsze od skorpiona. Jarosław Kaczyński coś mówi i nagle pojawia się groźba sankcji – tłumaczy Sonik.

Całość rozmowy TUTAJ.

(wm)

fot. boguslawsonik.pl