Aktualności Miasto

Poznaj historię krakowskich tramwajów. Dziś strach byłoby do nich wsiąść [WIDEO]

Z okazji setnej rocznicy uruchomienia pierwszej linii tramwajowej na prawym brzegu Wisły, Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na wyjątkowy spacer. A my pokazujemy, jak krakowskie tramwaje wyglądały nie tak dawno temu. Dziś wyglądają jak pojazdy z horroru.

Pierwszą linię na Podgórze uruchomiono 20 lutego 1917 roku. Przez III Most pojechały tramwaje linii „3″, poprzez Mały Rynek (któremu także w 1917 roku zmieniono nazwę na pl. Zgody; dziś pl. Bohaterów Getta), ul. Słowackiego (dziś Lwowską) i Lwowską (dziś Limanowskiego) na Rynek Podgórski.

W przeddzień tego wydarzenia Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza wszystkich chętnych na spacer trasą pierwszej linii tramwajowej w Podgórzu. Wycieczkę zaczniemy 19 lutego 2017 roku (niedziela) o 12:00, przy skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Podgórskiej na lewym brzegu Wisły. Spacer zakończy się na Rynku Podgórskim. Oprowadzał będzie Emil Bajorek, licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie i członek Stowarzyszenia PODGORZE.PL.

Dziś po Krakowie poruszamy się coraz nowocześniejszym taborem, a oto krótka wycieczka w przeszłość. Tak wyglądały krakowskie tramwaje (i krakowskie ulice) w okolicy lat siedemdziesiątych:

(wm)

fot. Youtube.com