Polecane Polityka

Prawica w Krakowie sama się zaora? Wielki zgrzyt o kandydatkę na prezydenta!

Do wyborów prezydenckich w Krakowie został więcej niż rok, a na prawicy już zgrzytnęło jak podczas nagłego hamowania pociągu dalekobieżnego. Jarosław Gowin właśnie namaścił na kandydatkę Jadwigę Emilewicz, na co zdecydowanie odpowiedział Ryszard Terlecki z PiS-u.

Gowin ogłosił, że kandydatką Polski Razem na prezydenta Krakowa będzie Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju w rządzie Beaty Szydło i wiceprezes partii Gowina.

Takie postawienie sprawy nie spodobało się Ryszardowi Terleckiemu, ważnemu politykowi Prawa i Sprawiedliwości. I nie zamierzał wyjaśniać tego z Gowinem w cztery oczy, tylko oznajmił na Twitterze całemu światu:

Podobno J. Gowin ogłosił wiceminister Emilewicz kandydatką na prezydenta Krakowa. Nie jest to kandydatura uzgodniona z PiS.

Na odpowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego nie trzeba było długo czekać. I można się w nim doszukać nutki sarkazmu:

Tak też powiedziałem na konferencji, Panie Marszałku 🙂

– odpisał Gowin.

To oznacza, że na szczeblu lokalnym zaczyna się gierka, a jądro konfliktu jest w Krakowie. Wśród rządzących istnieje jednak spora obawa, że rozsadzi to prawicę nie tylko w innych regionach, ale nawet na szczeblu centralnym.

Nieoficjalnie bowiem wiadomo, że kandydatką PiS-u na prezydenta Krakowa ma być Małgorzata Wasserman i w partii Jarosława Kaczyńskiego liczono, że właśnie tę kandydaturę poprze cała prawa strona sceny politycznej, czyli Solidarna Polska, Polska Razem i PiS.

Dzisiaj w Krakowie odbył się briefing prasowy Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, podczas którego wicepremier Jarosław…

Opublikowany przez Polska Razem Zjednoczona Prawica na 1 października 2017

Tymczasem kandydatura Emilewicz ten plan niweczy, bo albo cała prawica poprze kandydatkę Gowina, albo w ugrupowaniu rządzących – przynajmniej na szczeblu krakowskim – dojdzie do rozłamu. Choć w Radiu Kraków Gowin podkreślił, że rozmawia z PiS, by Emiliwicz była kandydatką całej Zjednoczonej Prawicy.

Do tej pory tej pory politycy PiS-u, Solidarnej Polski i Polski Razem na Wiejskiej szli ramię w ramię i wspólnie popierali nawet najmniej popularne decyzje. Choć nie zawsze Gowinowi było to w smak. Pamiętacie jego reakcje na przegłosowanie ustawy o Sądzie Najwyższym?

Pewnie podobnie zareaguje Ryszard Terlecki, gdy Emilewicz wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa, w których… Terlecki w 2006 r. startował bez powodzenia.

dn

Zdjęcie tytułowe: Aron Urb / wikimedia

Żrą się na szczytach władzy. Chodzi o wpływowych polityków z Krakowa