Aktualności Biznes

Rekordowy lipiec na krakowskim lotnisku. Wzrost o 13%

W lipcu krakowskie lotnisko obsłużyło 553 175 pasażerów. Jest to wynik o 13% lepszy (więcej o ponad 65 tysięcy pasażerów) niż w lipcu 2016 roku. W ubiegłym miesiącu odnotowano 4 193 operacje lotnicze (w sumie starty i lądowania) tj. o 5 % więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Ponad dwa tysiące pasażerów skorzystało w lipcu z połączenia pomiędzy stolicą Małopolski a Chicago, 90% miejsc zostało sprzedanych na tej trasie – to dobry początek dla rejsów długodystansowych. – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

– Półwysep Iberyjski to najczęściej wybierane miejsce wakacyjnych podróży #PROSTOzKRAKOWA. Podobnie jak w czerwcu powodzeniem cieszą się nowe kierunki – Porto i Walencja. Pasażerowie planowali urlop również w Barcelonie, Maladze, na Gran Canarii i Majorce. A już w sezonie zimowym będzie można polecieć do stolicy Portugalii – Lizbony oraz do Marrakeszu w Maroku. – dodał Radosław Włoszek, Prezes Zarządu Kraków Airport.

Łącznie do 31 lipca 2017 r. obsłużono już 3 262 633 pasażerów. To ponad 464 tysiące więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku, co oznacza wzrost na poziomie 17%. W lipcu prowadzona była, na krakowskich tramwajach, kampania reklamowa promująca tegoroczną, rekordową pod względem ilości, siatkę połączeń #PROSTOzKRAKOWA.

Inauguracja połączenie do Chicago i nagroda za najlepszy salut wodny

3 lipca 2017 r. PLL LOT uruchomił bezpośrednie rejsy pomiędzy Krakowem a Chicago – połączenie bardzo oczekiwane przez mieszkańców Krakowa, Małopolski i całej południowej Polski. Szacuje się, że ponad 90 tys. pasażerów rocznie podróżuje z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami. Polski przewoźnik otworzył 9. trasę dalekiego zasięgu, 6. do Ameryki Północnej. Połączenie do Chicago to jedno z 27 nowych połączeń z krakowskiego lotniska w 2017 roku.

Oficjalna część uroczystości miała miejsce w terminalu pasażerskim. Jej gospodarzami byli Prezes Zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek oraz Rafał Milczarski, Prezes Zarządu PLL LOT. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Minister Infrastruktury i Budownictwa, Andrzej Adamczyk; Konsul Generalny USA w Krakowie, Walter Braunohler; przedstawiciele parlamentu, władze wojewódzkie i samorządowe, osoby reprezentujące firmy i instytucje współpracujące z lotniskiem oraz pasażerowie inauguracyjnego rejsu. Na pasażerów lotu inaugurującego czekały drobne upominki. Przylatujących do Krakowa w rytmie polskiego folku witała Kapela Hanki Wójciak, a odlatującym do Chicago towarzyszyła muzyka zespołu Amusing Companions, wprowadzając ich w klimat chicagowskich klubów muzycznych.

Dodatkową atrakcją był przelot Boeinga 787 Dreamliner nad krakowskim lotniskiem (tzw. low pass) oraz tradycyjny salut wodny na powitanie rejsu z Chicago. Salut wodny, przygotowany przez strażaków z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej został uhonorowany certyfikatem Arch of Triumph w cotygodniowym konkursie organizowanym przez branżowy portal anna.aero Airline and Airport News & Analysis.

Otwarcie kładki łączącej hotel z terminalem

Od lipca pasażerowie, klienci hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport, korzystając z wygodnej zadaszonej kładki mogą przejść na: przystanek pociągu, do garażu wielopoziomowego czy do terminalu. Stalowa konstrukcja łącznika o długości 13 m waży ponad 32 tony i znajduje się 5 metrów nad ziemią. Wykonawcą kładki jest firma IDS-BUD S.A. z Warszawy.

W ramach otwarcia łącznika pomiędzy hotelem Hilton Garden Inn Kraków Airport a terminalem pasażerskim, przedszkolaki policzyły odległość pomiędzy tymi obiektami. Wyniki były zaskakujące – pomiędzy hotelem a terminalem jest 79 kroków „dużych” i 70 przedszkolnych tylko z pozoru „małych”.

Wspieramy wolontariuszy – druga edycja konkursu

Kraków Airport już po raz drugi zorganizował dla pracowników konkurs grantowy “Wspieramy Wolontariuszy”. Już wkrótce zostanie zrealizowanych pięć projektów: „Program powszechnego dostępu do defibrylatora AED w Rusocicach”; szatnia i sala w Szkole Podstawowej w Zabierzowie zostanie dostosowana do potrzeb najmłodszych, zorganizowane zostaną zajęcia sportowo-rekreacyjne „Nie ma czasu na nudę…” w Cianowicach, na Farmie Życia zostaną odnowione pomieszczenia dla podopiecznych Fundacji, a w Ludowym Klubie Sportowym “Lotnik” Kryspinów zostanie zaadaptowana szatani i świetlica sportowa, w których zostanie również zaprezentowana historia powstania klubu.

Konkurs „Wspieramy wolontariuszy” realizowany jest od 2016 r. zgodnie ze strategii CSR portu, która zakłada wsparcie wolontariatu pracowniczego. W pierwszej edycji konkursu zrealizowano 6 projektów, w ramach których zaangażowało się ponad 50 wolontariuszy. inicjatywa Kraków Airport została doceniona w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2016”, wydanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

(wm, inf. prasowa)

fot. Kraków Airport