Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Sport

Revol i Bielecki po raz pierwszy o akcji ratunkowej na Nanga Parbat!

Gośćmi 14. edycji Spotkań z Filmem Górskim będą Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, którzy podczas spotkania prowadzonego przez Dominika Szczepańskiego po raz pierwszy wspólnie opowiedzą o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. 14. edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem.

“O pasji, przyjaźni i partnerstwie w górach najwyższych” to spotkanie, podczas którego Elisabeth Revol, Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala opowiedzą o akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Próba zimowego wejścia na szczyt, którą pod koniec stycznia podjęli Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz, była na pewno jednym z najgłośniejszych wydarzeń w świecie himalaizmu w tym roku. W wyniku drastycznego pogorszenia się warunków pogodowych w trakcie zejścia z zabójczej góry, dwójka wspinaczy nie była w stanie o własnych siłach dostać się do obozu. Na ratunek wyruszyli Polacy z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 – Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Bielecki i Urubko w rekordowym czasie dotarli na wysokość 6000 metrów, gdzie znajdowała się Revol. Mackiewicza, który pozostał na ok. 7300 metrach, nie udało się uratować.

Spotkanie poprowadzi Dominik Szczepański, a udział w nim wezmą także Jarosław Botor – kierownik zespołu, który odłączył się od Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, aby uratować Revol i Mackiewicza, a także Piotr Tomala, także uczestnik akcji.

W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem odbędzie się 14. edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. W ramach festiwalu, poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół, będzie można spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska, w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych.

Wśród gości – oprócz Revol, Bieleckiego, Botora i Tomali, znaleźli są m.in.: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Karl Gabl, Adam Gomola i Bartek Golec, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Krzysztof Wielicki i wiele innych. Z kolei w jury konkursowym zasiądą: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik.

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1500 filmów.

(ip)

fot. materiały prasowe