Polityka

“Rząd musi wziąć odpowiedzialność za smog”

– Debata polityczna musi się przesunąć na tematy realne. To smog. Rząd nie może lekceważyć wniosków samorządów regionalnych o dofinansowanie wymiany pieców. Rząd musi wziąć odpowiedzialność – mówił na antenie Radia Kraków lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dramatyczna jakość powietrza jest już właściwie w całym kraju. Tymczasem kilka dni temu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że to właściwie problem teoretyczny. Co zrobić, żeby dyskusja o jakości powietrza stała się problemem ogólnopolskim? – zapytał krakowskiego polityka redaktor Mariusz Bartkowicz.

– Zaskakujące były te słowa ministra. Nie rozumiem ich. To jedna z osób współodpowiedzialnych za politykę rządu. Smog skutkuje negatywnym wpływem na życie i zdrowie rodaków. Rząd musi wziąć odpowiedzialność. To nie jest problem wydumany, ale realny. Sytuacja jest fatalna, także w małych miasteczkach, w tym w uzdrowiskach. Całe Podhale, Podkarpacie jest w smogu. To pokazuje, że debata polityczna ogniskująca wokół czasem niezrozumiałych sporów, musi się przesunąć na tematy realne. To smog. Rząd nie może lekceważyć wniosków samorządów regionalnych o dofinansowanie wymiany pieców – mówił Kosianik-Kamysz.

– Trzeba zmieniać komunikację miejską. Nie tylko darmowa, chociaż do dobry ruch. To jednak za mało. Projekty unijne. Ten projekt Małopolski – bardzo dobrze oceniony przez Unię – nie dostał dofinansowania od rządu. Za chwile będą odebrane Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Kto wtedy będzie to realizował? Musi być współdziałanie rządu i samorządu. Ja dobrej woli rządu w tej kwestii nie widzę – dodał były minister.

Cała rozmowa tutaj.

(źródło: Radio Kraków)

fot. Facebook W. Kosiniaka-Kamysza