Miasto

Sensacyjna decyzja “Isi”. Kontrowersyjna trenerka

Martina Navratilova dołączyła do sztabu trenerskiego Agnieszki Radwańskiej. – Chcę, żeby pomogła mi w wygraniu Wielkiego Szlema – mówi krakowianka. – To sensacja – ocenia zatrudnienie kontrowersyjnej, byłej już  tenisistki Wojciech Fibak.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że Martina jest najnowszym członkiem naszego sztabu – stwierdziła Agnieszka Radwańska. – Jej osiągnięcia mówią same za siebie. Moim celem jest wygranie Wielkiego Szlema i wierzę, że Martina bardzo mi w tym pomoże. Mamy podobne podejście do tenisa i życia, dlatego wierzę, że dobrze to wpłynie na nasza relację – dodała najlepsza polska tenisistka.

Popularna „Isia” przebywa obecnie w Krakowie. Nadrabia zaległości na uczelni i angażuje się w akcji charytatywne. Ostatnio była na zakupach w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Poza tym trenuje na kortach właśnie pod Wawelem. Jej głównym szkoleniowiec jest Tomasz Wiktorowski.  Jednak o tym, że Radwańska chciała zatrudnić dodatkowego trenera mówiła od dawna. Pierwotnie wiele wskazywało na to, że do sztabu krakowianki dołączy Martina Hingis. – Szwajcarka prezentuje bardzo podobny styl gry jak Polka – wyjaśniał wciąż najbardziej utytułowany polski tenisista w historii Wojciech Fibak. Wybór Radwańskiej padł jednak na amerykańską tenisistkę czeskiego pochodzenia.

Urodzona 58 lat temu w Pradze Navratilova to między innymi wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych, zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu, zdobywczyni Pucharu Federacji oraz uczestniczka igrzysk olimpijskich w Atenach. W sumie w karierze wygrała 18 szlemów, 167 turniejów singlowych i 177 deblowych. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Obecnie na stałe mieszka na Florydzie.

To także postać kontrowersyjna. Na początku swojej kariery stwierdziła, że jest biseksualna, co wówczas wywołało ogromną burzę. Później wyjaśniła jednak, że jest lesbijką i związała się z Judy Nelson. O swojej orientacji seksualnej opowiada w głośnej autobiografii „Being Myself”. Aktywnie działa na rzecz społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych LGBT.

Negocjacje z Navratilovą trwały kilka miesięcy. Miały się zakończyć w grudniu i tak też się stało. – To moja idolka z dzieciństwa – zdradziła Radwańska.  – Mam nadzieje, że dla obu będzie to dobra decyzja – skomentował tenisista Andy Murray.

Rafał Galus