Lifestyle

Skorzystaj z dobroczynnych właściwości wielickiej tężni solankowej

Tężnia solankowa stanowi uzupełnienie szerokiej oferty Kopalni Soli „Wieliczka”. Jest też alternatywą dla wszystkich, którzy pragną skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli pozostając na powierzchni.

Wielicką tężnię solankową zbudowano z drewna modrzewiowego. Modrzew jest niezwykle trwały – w suchych warunkach jego drewno może przetrwać nawet 1800 lat, zaś w wodzie ok. 500. Jako jedyne nie gnije w morskiej wodzie. Modrzewiową konstrukcję wyłożono wiązkami tarniny. Tarnina czyli dzika śliwa to ciernisty krzew występujący niemal w całej Europie.

Przy budowie wielickiej tężni pracowało przez ponad rok kilkadziesiąt osób.

W wielickiej tężni płynie wielicka solanka, która otrzymała świadectwo leczniczej wody mineralnej ze wskazaniem do użycia m.in. w inhalacjach. Solanka ulega zagęszczeniu gdy spływa po tarninie i rozbija się o poszczególne jej gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem, który odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, solny aerozol wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych o charakterze nawracających i przewlekłym. Nie bez znaczenia są także profilaktyczne właściwości solnego aerozolu. W trakcie całego dnia płuca gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu. Inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe, dlatego nazywane są także nebulizacjami oczyszczającymi.

Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny.

Warto wiedzieć:

  • Tężnia solankowa położona jest w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza, którym schodzi się do podziemi Kopalni Soli „Wieliczka”;
  • Przebywanie na terenie tężni ma charakter indywidualny tzn. bez przewodnika;
  • Nie obowiązuje rezerwacja pobytu w Tężni.

Tężnia solankowa jest czynna codziennie w godzinach:

  • 1 kwietnia – 30 kwietnia, w godz. 9:00 – 20:00*
  • 1 maja – 31 października, w godz. 8:00 – 22:00**
  • 2 listopada – 31 marca 9:00 – 17.30***

* – godzina zamknięcia tężni, wejście ostatniej grupy godzina 19:00
** – godzina zamknięcia tężni, wejście ostatniej grupy godzina 21:00
*** – godzina zamknięcia tężni, wejście ostatniej grupy godzina 17:00

W szczególnych w przypadkach, uzasadnionych względami bezpieczeństwa, możliwe jest zamknięcie Tężni solankowej lub wprowadzenie innych ograniczeń odnoszących się do przebywania na jej terenie.

Kontakt:
Tężnia solankowa
Kopalnia Soli „Wieliczka”
Park Kingi 1
Tel. 12 278 73 02, 12 278 73 66,
e-mail: turystyka@kopalnia.pl
zobacz więcej

/artykuł sponsorowany/