Aktualności Miasto

Smog nie odpuszcza. Znów darmowa komunikacja dla kierowców

Wrócił i nie chce zniknąć. Nad Krakowem wisi gęsta czapa smogu. Czwartek będzie drugim dniem z rzędu z darmową komunikacją dla kierowców. Istnieje ryzyko II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Przypominamy zasady darmowej komunikacji. Usługa dostępna jest dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego. Co istotne, dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących (do których kursuje komunikacja MPK), które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Wysoki poziom zanieczyszczeń wrócił we wtorkowe popołudnie po 10 dniach przerwy. Od wczoraj utrzymuje się stale na dość wysokim poziomie. W środę wskazówki czujników opadły na kilka godzin w ciągu dnia, ale wieczorem wróciły do smutnej normy. Dziś od rana stężenia są duże. O godzinie 5:00 najwięcej pokazuje czujnik przy al. Krasińskiego (257 ug/m3 PM10), niewiele lepiej jest przy ul. Dietla (246 jednostek). Najmniejsze stężenia wskazuje czujnik na osiedlu Piastów (188 ug/m3).

Tak wysokie stężenia sprawiają, że może zostać ogłoszony II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Oczywiście taki alarm nie oznacza żadnych konkretnych działań, ale „fajnie brzmi” i sprawia wrażenie, że “ktoś coś robi”.

(wm)

fot. Foter.com