Lifestyle Polecane

Sposoby na trądzik – kosmetyka i higiena przy trądziku młodzieńczym

Trądzik młodzieńczy to zmora dorastającej młodzieży. Jest on wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w młodych organizmach, a pojawiające się na twarzy wykwity, to jeden z objawów procesu dojrzewania. I choć jest to zjawisko naturalne, to wcale nie znaczy, że nie należy nic z tym robić. Nieleczony trądzik może bowiem prowadzić do nadkażeń bakteryjnych oraz powodować powstanie głębokich blizn. Zobaczmy zatem, jakie metody walki z trądzikiem warto stosować.

Odpowiednie oczyszczanie skóry naturalnymi kosmetykami

Jedną z kluczowych kwestii związanych z pielęgnacją skóry trądzikowej jest jej odpowiednie oczyszczanie. To niezwykle istotny element walki z pojawiającymi się wraz z wykwitami ropnymi bakteriami, a zarazem jedyny sposób na to, by choroba nie atakowała ze zdwojoną siłą. Do oczyszczania nie wolno stosować agresywnych środków myjących, gdyż mogą one jedynie podrażnić i zaognić stan zapalny skóry. Lepiej sięgnąć po naturalne kosmetyki, takie jak mydło siarkowe visplantis, które zawiera siarkę – jeden z lepszych naturalnych sprzymierzeńców w walce z trądzikiem. Pomaga ono oczyścić skórę, hamuje łojotok, zwęża pory oraz działa antybakteryjnie. Dzięki takiemu oczyszczaniu skóra wygląda zdrowiej i nie jest podrażniona.

Ręczne oczyszczanie skóry? Absolutnie nie!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że jedną ze skuteczniejszych metod walki z trądzikiem jest ręczne oczyszczanie skóry. Zalecano wówczas, by zabieg rozpocząć od parówki poszerzającej pory, a następnie wycisnąć wszystkie wykwity skórne. Doświadczenie pokazuje jednak, że działanie takie przynosi więcej szkody niż pożytku. Parówka poszerza pory, a ręczne wyciskanie powoduje nie tylko mikrouszkodzenia skóry, które mogą stać się miejscem potencjalnych nadkażeń bakteryjnych, ale również powoduje rozprzestrzenianie się bakterii po całej twarzy.

Zdecydowanie lepszą alternatywą jest stosowanie kosmetyków wspierających zwężanie się porów skóry i działających antybakteryjnie. Warto wziąć to pod uwagę nie tylko przy stosowaniu kosmetyków oczyszczających, ale również kremów. Można stosować kremy nawilżające, ale na pewno nie tłuste, a przy ich nakładaniu powinniśmy uważać na okolice wykwitów, by niechcący ich nie rozdrapać i nie przenieść bakterii w inny rejon twarzy.

Trądzik a dieta

Bardzo istotnym elementem wspierającym leczenie trądziku jest odpowiednia dieta. Jeśli jest ona bogata w ostre przyprawy i czekoladę, to trudno się dziwić, że trądzik panoszy się na naszej twarzy. Zawarte w takich daniach składniki nasilają bowiem pojawianie się wykwitów, a zatem powinniśmy ich unikać.

Na szczęście istnieją również potrawy, które mogą wspomóc leczenie zmian trądzikowych. Warto wspomnieć np. cebulę, bratek polny czy drożdże. Ich obecność w diecie pomoże oczyścić organizm oraz wesprze go w walce z problemami skórnymi. Cebula i drożdże mogą wspomóc nie tylko wtedy, gdy będziemy je spożywać, ale możemy je również zastosować w formie maseczek. Zawarte w nich składniki pomogą oczyścić skórę, odżywią ją i dzięki temu będzie wyglądać zdrowiej.

/artykuł sponsorowany/