Startują Juwenalia. Mamy dla Was bilety na koncerty!

Studenci, od dziś rządzicie miastem! A my spróbujemy Wam to rządzenie umilić, proponując bilety na juwenaliowe koncerty. Gotowi? No to jedziemy!

Na początek środowe koncerty, czyli „Juwenaliowi Niepokorni” oraz „Rap na plaży”.

W pierwszym zagrają Fisz Emade Tworzywo, The Dumplings, Ragnar Olafsson, Mongooz and the magnet i Daniel Spaleniak. Impreza odbędzie się na scenie plenerowej przed Klubem Żaczek (al. 3 Maja 5), start o godz. 18.

Z kolei w Strefie Plaża AGH (ul. Rostafińskiego) w środę od godz. 18 (otwarcie bram o godz. 17) zagrają Paluch, Rasmentalism i PlanBe.

Na te imprezy mamy dla Was bilety. By je wygrać, należy JEDNYM zdaniem napisać, czemu właśnie Wy powinniście otrzymać podwójną wejściówkę. Maile ślijcie na adres redakcja@krknews.pl do wtorku do godz. 12. W tytule napiszcie KONKURS oraz nazwę imprezy („Juwenaliowi Niepokorni” lub „Rap na plaży”), na którą chcecie się wybrać.

Zwycięzców poinformujemy we wtorek.

Uwaga! Śledźcie naszą stronę i FB, bo przed nami jeszcze kilka juwenaliowych konkursów.

A oto kilka słów na temat środowych artystów (za facebookiem Krakowskie Juvenalia)

FISZ EMADE TWORZYWO

Na początku marca, nakładem ART2 Music, ukazał się 2-płytowy album zatytułowany „Numer 1”. Zawiera 22 utwory wyselekcjonowane przez Fisza i zremasterowane przez Jacka Gawłowskiego. To wydawnictwo podsumowujące działalność zespołu w latach 2000-2011, „stylu bla bla bla” – pierwszego etapu twórczości braci Waglewskich, czyli stricte hiphopowego okresu swojej twórczości, który przyniósł takie albumy jak m.in.: „Polepiony”, „Piątek 13”, „Heavi Metal”, „Zwierzę bez nogi”.
To czas, kiedy płyty Tworzywa zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane, jak późniejszy okres twórczości. Pełne dystansu i poczucia humoru ale i refleksyjne teksty, to często długie monologi, narracyjne formy doskonale oddające klimat muzyczny lat 90-tych, kiedy to hip-hop był gatunkiem dla braci wręcz rewolucyjnym. Od pierwszego singla „Polepiony”, który doczekał się teledysku, przez utwory, które zawojowały listę przebojów kultowej Radiostacji, (Czerwona sukienka, Sznurowadła, 30 cm) po płytę nagraną w hołdzie swoim inspiracjom – „Zwierzę bez nogi”.

„Chociaż trudno mi określić gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiałaby tak, a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej, gdyby nie hip-hop lat 90-tych i muzyka takich grup jak „Tribe Called Quest” i „BEASTIE BOYS””, mówi Fisz.

***

THE DUMPLINGS to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień, ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach – znaku rozpoznawalnym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Piosenka „Nie gotujemy” została obejrzana 5,5 mln razy w serwisie YouTube, Kocham być z Tobą – ponad 8 mln.
Błyskotliwy debiut The Dumplings w 2013 roku sprawił, że ich muzyką zainteresowały się największe wytwórnie w Polsce. W ciągu miesiąca zdobyli 13 tysięcy fanów na Facebooku (aktualnie jest ich ponad 110 tysięcy). Piosenki The Dumplings znalazły się w filmie „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY” Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim. Kuba Karaś skomponował muzykę do spektaklu „Elling” w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zespół zagrał do tej pory setki koncertów, zarówno na festiwalach showcase’owych takich jak: Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton czy Europavox we Francji, jak i regularnych festiwalach polskich i zagranicznych: Off Festival, Grape Festival, Open’er, Colours of Ostrava, Sziget Festival. The Dumplings grali także koncerty w Tokio, Paryżu, Londynie, Meksyku oraz na legendarnym festiwalu dla młodych zespołów – SXSW w Austin w Teksasie.
„No Bad Days” (2014) – Fryderyk w kategorii Debiut za 2014 rok. Płyta pojawiła się w wielu rankingach podsumowujących rok 2014 (m. in. 4 miejsce wg. Dziennikarzy Gazety Wyborczej i 9 miejsce według Onetu).
„Sea You Later” (2015) – 8 miejsce na OLIS, Status Złotej Płyty ( ponad 15 tyś sprzedanych egzemplarzy). Nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku. „Sea You Later” w całości jest skomponowana, napisana i wyprodukowana przez zespół. Za mix albumu odpowiedzialny jest Piotr „Emade” Waglewski.

***

RAGNAR OLAFSSON to wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Grał w tych kapelach bardzo różnorodne gatunki – od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal.

Najbardziej znanym z jego grup jest Árstíðir, z którymi wydał cztery albumy studyjne (dwa dotarły do szczytu listy najpopularniejszych płyt na Islandii) i koncertował w ponad 30 krajach.
Artysta napisał też muzykę do kilku filmów.

W 2016 Ragnar Ólafsson rozpoczął solowy projekt pod własnym nazwiskiem, pokazując kolejną stronę swojej twórczości. Tym razem to spokojne, nastrojowe granie w klimatach singer-songwriter, folk, country.

Ragnar Ólafsson w maju przyleci do Polski na krótką trasę koncertową. Koncertować będzie ze świetnym skrzypkiem Davidem Ra-Champarim. Promować będą debiutancki album Ragnara „Urges”, który zbiera już pierwsze bardzo pozytywne recenzje w prasie muzycznej.

Strona artysty: www.facebook.com/ragnarolafssonmusic

*** 

MONGOOZ AND THE MAGNET spokojnie mogliby nazywać się „Doctor and the Medics”, bo każdy z muzyków – Magnus, Ian i Hunor to dyplomowani… lekarze! Spotkali się na Węgrzech podczas studiów. Węgier, Norweg i Irlandczyk szybko znaleźli wspólny język daleko od noszy, bo… w muzyce. Nosze przydadzą się tylko zachwyconym fankom, bo całkiem przystojni z nich faceci. Twierdzą, że grają „Hendrix-pop” i faktycznie – sporo u nich nostalgii za przełomem lat 60. i 70., ale ponad wirtuozerię przekładają żywioł i nieokiełznaną energię. Obecność kontrabasu dodaje ich wybuchowej mieszance nieco sznytu rockabilly, ale to cały czas porywający alternatywny rock. Na Węgrzech grali już na największych festiwalach w rodzaju Sziget czy Volt, ale koncertowali także z powodzeniem w Niemczech, Anglii, Irlandii czy Rumuni . Teraz nastał czas na Polskę. Jesteście gotowi?

***

DANIEL SPALENIAK jest człowiekiem, który lubi grać na gitarze, po prostu. I skoro sam zawarł swoją biografię w tym zdaniu, czy należy dodawać coś więcej? Może tylko to, że jego debiut „Dreamers” to jedno z najciekawszych wydawnictw ostatnich lat, dostrzeżonych przez najważniejszych krytyków muzycznych. Drugi album „Back Home” ukazał się w 2016 roku, a kolejny „Life is somewhere else” zagościł na półkach sklepowych już w marcu 2018 roku, nakładem wydawnictwa Antena Krzyku. Od dnia premiery zbiera bardzo pochlebne recenzje (m. in. w radiowej Trójce czy „Polityce”).

Jego eteryczne, bluesowo-folkowe, ocierające się o oniryzm utwory wzbudziły zainteresowanie na amerykańskim rynku. W związku z tym piosenkę Daniela „Back Home” można usłyszeć w telewizyjnym kryminalnym serialu „Elementary”, a „Dear love of mine” w produkcji Netflixa „Ozark”. Ale to nie jedyne obrazy, w których pojawiła się muzyka młodego artysty. Warto wspomnieć również o utworach „Why” oraz „Night”, które usłyszeć można w popularnym amerykańskim serialu „The Path”. To jedyny Polak, którego twórczość tak mocno zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych.

PALUCH – polski raper pochodzący z poznańskiego Piątkowa. Były członek zespołu Aifam. Współtworzy kolektyw DIIL Gang oraz trio Syntetyczna Mafia. Od 2004 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Paluch prowadził współprace z takimi artystami jak m.in Borixon, Bosski Roman, Firma, Hemp Gru, Kali, Lukasyno, Onar, Peja, Shellerini, Słoń. Paluch prowadzi wytwórnie płytową B.O.R. Records.

***

RASMENTALISM – to duet, który tworzą wokalista Ras oraz producent Ment XXL. Działają wspólnie od ponad dekady. W tym czasie stworzyli siedem albumów i przemierzyli kraj grając setki koncertów w wielu polskich miastach i na największych festiwalach (Open’er, Miejskie Granie, Up To Date, Kraków Live Festival).

Aktualnie promują swój najnowszy album „Tango”, który już od premiery pierwszych singli cieszy się ogromną popularnością wsród słuchaczy i krytyków. 

Do tej pory w ramach zespołu, jak i poza nim – Ras pisząc teksty i udzielając gościnnie wokalu, Ment tworząc duet Flirtini – współpracowali z najważniejszymi polskimi artystami. Wśród nich są m.in.: Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Natalia Nykiel, Otsochodzi, Kamp!, xxanaxx, Piotr Zioła, Sokół, Mrozu i wielu innych.

***

PLANBE – młody utalentowany raper, reprezentant QueQuality. 
Urodzony w Tomaszowie Lubelskim, a dziś działający na scenie krakowskiej. Nie może być przypadkiem, gdy nastoletni MC nagrywa pełen album z jednym z najbardziej rozchwytywanych i uniwersalnych producentów w Polsce. I nie jest. 
Nagrana z Lankiem „Fantasmagoria” ukazała ogromny potencjał młodego artysty, z jednej strony serwując porcję bangerów pełnych chwytliwych melodii, spiętrzonych rymów i elastycznej nawijki, a z drugiej – odsłaniając nam normalnego gościa, który bez przyjmowania niepotrzebnej pozy opowiada o swojej codzienności. 

jk

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

 

Najnowsze

Co w Krakowie