Budżet obywatelski Polecane

Świetny pomysł na weekend! Spędź miło czas i zrób coś dla siebie oraz Krakowa

Są darmowe, przyciągają tłumy i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Krakowskie pikniki to hit sezonu, a teraz ułatwiają jeszcze głosowanie w Budżecie Obywatelskim.

Dawno w Krakowie nie było miejsca, które aż tak bardzo przyciągałoby mieszkańców. Ale nie może być inaczej, skoro w upalne dni, w zacienionym parku można spotkać się ze znajomymi, a do tego aktywnie spędzić czas. Przykłady? Proszę bardzo.

Atrakcje nie do przejedzenia

W sobotę odbędzie się piknik w Parku Jordana.  Dzieci będą mogły skonstruować własny łapacz snów, zbudować coś z klocków lego, wziąć udział w konkursach, a także zaprojektować własną… rakietę.

Do tego będą warsztaty kulinarne oraz plastyczne, skręcanie balonów, puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy, a także zapoznanie z kulturą hiszpańską.

Za to dorośli dowiedzą się, jak zrobić piękne zdjęcie telefonem komórkowym lub złapać pierwsze szlify na rolkach lub wrotkach, a także wziąć udział w spacerze detektywistycznym opartym o spacer “Szajka Grozy”.

To wszystko przy akompaniamencie muzyki, z możliwością relaksu na trawie lub leżakach oraz między stoiskami ze świetnym jedzeniem.

– Przyszłam się tu pobawić z rodzicami, bo dziś nie mieliśmy nic do roboty w domu. A tu są różne warsztaty, zabawy, można też odpocząć – opowiada dziewczynka, która odwiedziła jeden z krakowskich pikników.

Przemierzają Kraków wzdłuż i wszerz

W tę sielską atmosferę doskonale wkomponował się Budżet Obywatelski, którego organizatorzy nie czekają z założonymi rękami na krakowian, tylko na wiele sposób zachęcają do wzięcia udziału w głosowaniu.

Właśnie dlatego powstały mobilne punkty, które przemierzają Kraków wzdłuż i wszerz, w ten sposób zachęcając mieszkańców do zagłosowania. A oddanie głosu zajmuje niewiele więcej czasu niż zamówienie jednej z pyszności podczas pikniku.

Co więcej – w taki sposób krakowianie, którym spodobają się pikniki, mogą zagłosować na podobne inicjatywy ogólnomiejskie, ale też w swojej dzielnicy. Oprócz tego do wyboru są projekty dotyczące infrastruktury, kultury, dzieci, seniorów, parków i wielu innych dziedzin życia: od remontu chodnika po tańce towarzyskie. Wszystko po to, żeby w Krakowie żyło nam się łatwiej i przyjemniej.

Mobilne punkty głosowanie Budżetu Obywatelskiego były obecne już w Parku Kościuszki, Parku Ratuszowym, na świętach dzielnicy I i III, Dniu Grębałowa, Jarmarku Świętojańskim, czy Nocy Tańca. Ale to dopiero początek, bo w Krakowie odbywa się coraz więcej dużych imprez, podczas których można oddać głos w Budżecie Obywatelskim.

Oto wykres miejsc, gdzie obecny będzie mobilny punkt do głosowania

Pikniki Krakowskie:

23 czerwca, g. 11.00-17.00 – Park Jordana

24 czerwca, g. 11.00-17.00 – Park Jerzmanowskich

30 czerwca, g. 11.00-17.00 – Park Bednarskiego

Imprezy dzielnic:

23 czerwca, g. 11.00-15.30 – Bitwa o Mistrzejowice, Planty Mistrzejowickie

23 czerwca, g. 16.00-20.00 – Dzień Zesławic

24 czerwca, g. 07.00-21.00 – os. Cegielniane, parking koło kościoła przy ul. Odrzańskiej

24 czerwca, g. 08.00-13.00 – plac przed Kościołem Matki Boskiej Różańcowej w Piaskach Nowych, ul. Nowosądecka 41

30 czerwca, g. 11.00-19.00 – piknik Dzielnicy IV Prądnik Biały, Park Kościuszki

Inne imprezy plenerowe:

23-24 czerwca, g. 9.00-19.00 – Małopolski Piknik Lotniczy

24 czerwca, g. 11.00-18.00 – Święto ul. Dietla

Na punkt głosowania trafisz wszędzie

Jakby tego było mało, to głos można oddać także w drodze z pracy, na spacerze, a także podczas bezcelowego błąkania się po mieście. W przypadku Budżetu Obywatelskiego nie trzeba bowiem wnikliwie studiować mapy lokali wyborczych, tylko wystarczy sobie wybrać (lub po prostu natknąć się) na jedno z poniższych miejsc. Gdzie i kiedy? Sprawdźcie poniżej:

25 czerwca, g. 8.00-18.00 – Rondo Mogilskie

26 czerwca, g. 8.00-18.00 – Aleja Róż

27 czerwca, g. 8.00-18.00 – okolice przystanku KS Korona

28 czerwca, g. 8.00-12.00 – Plac Inwalidów

29 czerwca, g. 8.00-12.00 – ul. Szewska (od strony Teatru Bagatela)

29 czerwca, g. 14.00-18.00 – okolice przystanku Muzeum Narodowe

Kilka klików i gotowe

Z kolei dla tych, których nie przeraża obcowanie z komputerem, sprawa prostsza być już nie może, bo głos w ramach Budżetu Obywatelskiego mogą oddać także przez internet, a błyskawicznie robi się to TUTAJ

Na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego można głosować od 16 do 30 czerwca.

Macie kapitalne pomysły! Od teraz razem zaczynamy zmieniać Kraków!

mj

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay