Sport

To jeden z najciekawszych sportów świata. W niedzielę w Krakowie odbędzie się wielki turniej!

Na początku może wygląda to trochę śmieszenie, ale tak naprawdę wymaga wielkiej sprawności i wytrenowania. W niedzielę przy plaży na Bagrach o godz. 11.00 rozpocznie się 1. Ogólnopolski Turniej Speed-balla o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Turniej rozpocznie o godz. 11.00 i potrwa do 17.00. Wśród zawodników zobaczyć będzie można Martynę Dudek, wicemistrzynię świata w 2017 roku, oraz Zbigniewa Bizonia, mistrza Polski i brązowego medalistę mistrzostw świata w 2017 roku.

Narodziny na plaży

Speed-ball to jeden z najszybszych sportów na świecie. Narodził się na plażach w Egipcie, gdzie początkowo traktowany był  jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz widowiskowy charakter gry sprawiły, że speed-ball stał się obecnie dynamicznie rozwijającą się nowoczesną dyscypliną sportową, która w Polsce zaczęła zdobywać popularność dopiero cztery lata temu.

Od wszystkich innych sportów z rakietkami speed-ball różni się tym, że piłeczka  umocowana jest do statywu na specjalnej lince. Zadaniem zawodników jest odpowiednia zmiana kierunku lotu piłeczki, która krąży wokół statywu.

Więcej szczegółów na temat zasad

Speed-ball to nie tylko wręcz ekwilibrystyczne  widowisko, ale gra niezwykle szybka. Rekordzista świata uderzał w piłeczkę w ciągu czterech minut aż 617 razy, czyli ponad 154 razy na minutę, tj. ponad 2,5 raza na sekundę. Rekord Polski to 486 uderzeń w ciągu czterech minut.

6 medali

Kraków jest kolebką Polskiego speed-balla, ale rozwija się on w całej Polsce. Wysoki poziom jaki prezentują polscy zawodnicy pozwala rywalizować o najwyższe trofea z najlepszymi na świecie.

W ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Egipcie Polacy wywalczyli aż 6 kompletów medali!

Organizatorami 1. Ogólnopolskiego Turnieju Speed-balla o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa są: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Federacja Speed-Ball Polska.

ip

zdjęcie tytułowe / fot. screen z Youtube