Aktualności Kryminalne Polecane

“Ty kur*o, masz przeje*ane. Podsłuchuję wszystkie twoje rozmowy. Mam na ciebie sporo”

– Może się przedstawię. Jestem Piotr i podsłuchuje WSZYSTKIE twoje rozmowy, mam dostęp do wszystkich SMS, komunikatorów i haseł kont internetowych, jak również do historii przeglądanych stron. Mam na ciebie sporo. Przygotuj się na spory wydatek jak nie chcesz, abym z tym poszedł na policję ty KUR*O – e-mail o takiej treści trafia ostatnio na skrzynki mailowe tysięcy użytkowników w całej Polsce. Zatytułowany jest prosto” Masz przeje*ane”.

– Jak tego dokonałem? Włamałem się na twój telefon i zainfekowałem go exploitem, który automatycznie przekazywał mi wszystkie twoje dane na mój serwer – pisze nadawca.

Jedna z takich wiadomości trafiła także na naszą skrzynkę redakcyjną.

E-mail, który trafił na naszą redakcyjną skrzynkę

– Jak chcesz te dane odzyskać i powstrzymać mnie przed pójściem z tym na policję, to zadzwoń – czytamy.

My jednak uprzedziliśmy ruch Piotra i sami zgłosiliśmy się na policję. Nie, nie dlatego, żeby przyznać się do przestępstwa, ale żeby ostrzec innych przed szantażystą-wyłudzaczem.

– Takiego e-maila lub podobnego o zmodyfikowanej treści otrzymało wiele osób w całym kraju. Niektórzy odbiorcy złożyli tych sprawach zawiadomienie o przestępstwie i kilka jednostek Policji prowadzi w tych sprawach postępowania. Można tu bowiem dopatrywać się tu przestępstwa z artykułu  190 kodeksu karnego tj.  gróźb karalnych,  191 kk – zmuszania do określonego zachowania  lub 286 kk – próby wyłudzenia  – w przypadkach gdy sprawca żądał pieniędzy –  – tłumaczy nam Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

– Nie można jednak wykluczyć że  jest to po prostu próba zaszkodzenia komuś kogo numer telefoniczny jest podany w  przedmiotowym e-mailu. W tej chwili jest za wcześnie by oceniać motyw działania sprawcy – dodaje.

W Małopolsce jak dotąd nikt nie złożył w tej sprawie formalnego zawiadomienia, ale funkcjonariusze otrzymali informacje o takich przypadkach.

– Jesteśmy w kontakcie z Komendą Główną Policji, która koordynuje wymianę informacji pomiędzy jednostkami prowadzącymi już tej sprawie dochodzenie. W razie gdyby ustalono, że za tymi e-mailami stoi ta sama osoba to postępowanie takie można połączyć – kończy rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

(rg)

fot. Pixabay