Polecane Sport

TYLKO U NAS. Majchrowski daje jedną radę w sprawie igrzysk. Jaką?

– Jest to powielenie naszego, krakowskiego pomysłu – tak o próbie zorganizowania igrzysk olimpijskich w Karkonoszach mówi prezydent Krakowa. W rozmowie z KRKnews.pl Jacek Majchrowski daje także radę włodarzom Szklarskiej Poręby i Karpacza, którzy zapowiedzieli, że wraz z Czechami powalczą o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku.

Sportowcy mieliby rywalizować w Polsce (Szklarska Poręba, Karpacz, Jelenia Góra i Szczyrk) oraz w Czechach (Harrachov, Špindleruv Mlyn, Mala Upa, Pec pod Sněžkou oraz Liberec i Praga). Ceremonia otwarcia miałaby się odbyć we Wrocławiu, a zamknięcia w stolicy Czech. Więcej o planach organizacji ZIO piszemy tutaj.

– Jest to powielenie naszego pomysłu, czyli włączenie kilku miast i miasteczek w organizację igrzysk – komentuje dla KRKnews.pl prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zauważa, że na Dolnym Śląsku – podobnie jak w Krakowie – organizatorzy także nie chcą budować nowych obiektów, ale dostosowywać te, które już są. – Widać, że pomysły, które miał Kraków, spodobały się władzom Szklarskiej Poręby i Karpacza. Z zaciekawieniem będę się przyglądał tej inicjatywie – mówi Majchrowski.

Dla przyszłych organizatorów ma też jedną cenną radę. – Gdybym miał coś radzić, to proponuję, żeby organizatorzy nie opierali się na badaniach opinii publicznej, bo te często są zbyt optymistyczne. Ludzie popadają w hurraoptymizm, bo lubią tego typu wydarzenia. Po naszych doświadczeniach radzę jednak, aby całe przygotowania rozpocząć od przeprowadzenia referendum – dodaje prezydent w rozmowie z naszym portalem.

Kraków starał się o organizację ZIO w 2022 roku. Kandydatura naszego miasta została wycofana po referendum. W głosowaniu blisko 70% osób opowiedziało się przeciw imprezie.

(lm)

fot. BLazarus / pixabay.pl

Krakowianie powiedzieli „nie”. Teraz spróbują na Dolnym Śląsku