Miasto

Ukraina czerpie wzorce z Krakowa

Ukraińcy będą wzorować się na krakowskim systemie ratownictwa medycznego. W trwającej właśnie w Iwano-Frankivsku konferencji naukowej specjaliści z Polski i Ukrainy dyskutują w jakim stopniu można wykorzystać rozwiązania zastosowane w ratownictwie w Małopolsce.

– Na Ukrainie w roku ubiegłym weszła w życie ustawa o ratownictwie medycznym – mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Przed naszymi sąsiadami stoi teraz ogromne wyzwanie zbudowania całego systemu. Ukraińcy chcą korzystać z naszych doświadczeń, a my – mając w pamięci wysiłek, jakim dla nas było tworzenie systemu, zobowiązaliśmy się mocno ich wspierać – dodaje Sieradzka w rozmowie z KRKnews.pl.

Pierwsza Polsko-Ukraińska Konferencja Naukowa „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie” jest efektem porozumienia zawartego jeszcze w ubiegłym roku pomiędzy stroną ukraińską a polskim Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego. W ramach trwającej już prawie rok współpracy ukraińscy lekarze i felczerzy uczestniczyli w szkoleniach przygotowanych przez polskie pogotowia ratunkowe. Wiele stacji z całej Polski przekazało też na Ukrainę ambulanse, sprzęt medyczny oraz odzież. Przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego również brali udział w wizycie studyjnej na Ukrainie w roku ubiegłym, a zimą tego roku wysłaliśmy na kijowski Majdan dwa ambulanse z pomocą medyczną.

W konferencji w Iwano-Frankivsku udział biorą specjaliści z zakresu ratownictwa medycznego z całej Polski, przedstawiając różne aspekty funkcjonowania ratownictwa w naszym kraju. Przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zaprezentowali system scentralizowanego dysponowania karetek, jaki działa w Małopolsce. W ramach konferencji przygotowano również dla mieszkańców pokaz pierwszej pomocy. Spotkanie potrwa do jutra..

(ak)